Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25536)

Македонската стратегиска релевантност во украинската војна

Тоа што може да нѐ згрее е дека нашата релевантност допрва доаѓа. Ние слободно можеме на Швеѓаните и на Финците да им ги споделиме...

СЕФФ 2022: Како да се одржува растот во време на неизвесност,...

Кои се макроекономските предизвици во турбулентните времиња, како да се остане отпорен и конкурентен, како да се зголеми поврзаноста во регионот, кои се предизвиците...

А што ќе правиме сега?

Со цел да се заштити животниот стандард на граѓаните, Владата донесе низа мерки што завршуваат денеска, односно на крајот на мај. Но што може...

Упорноста на Софија за вградување бугарофилски инсталации во Македонија по осамостојувањето

Денеска се навршуваат 24 години од смртта на Драган Богдановски, идеолог и основач на ВМРО-ДПМНЕ. Од денешен аспект и во контекст на најновите случувања...

Пазарот на електрични возила ја вжешти побарувачката за литиум

Американската „Тесла“ и уште три кинески производители на електрични возила ги зголемија цените на производството. Илон Маск, сопственикот на „Тесла“, уште минатиот месец на...

Лавров: Разумен човек не може да види знаци на болест кај...

Гласините дека Путин боледува од Паркинсонова болест и од рак првпат се појавија пред две години, но неговото здравје стана едно од клучните прашања...

На повидок уште еден „оспорен“ тендер за стопански риболов

Правните експерти посочуваат дека дефинитивно постои правна недоследност во истражуваниот случај. Но во нашиот позитивноправен систем такви правни вакууми се детектирани на многу места,...

Пак потоп во Македонија, до кога?

По последното невреме и обилните врнежи од дожд беше предизвикана значителна материјална штета на имотите на граѓаните и на институциите во Тетовско, но настрадаа...

Спортски вести

Пред почетокот на последната етапа, Хиндли имаше една минута и 25 секунди предност во однос на второпласираниот Карапаз, кој на крајот заостана 18 секунди....

Диво месо

Кои се причините за постоењето диво месо во различни структури на една држава, во цивилизациите, па дури и меѓу државите? Причините се карактерните особености...