Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25532)

Најдобрата петорка на сезоната е една од најмладите досега

КОШАРКА - НБА Никола Јокиќ од Денвер, Лука Дончиќ од Далас и Јанис Адетокумпо од Милвоки се избрани во најдобрата петорка на сезоната во кошаркарската...

Тигар – еден од најголемите пливачи кај големите мачки

Тигарот живее во пасиштата и шумите во Јужна Азија, Кина, Суматра и во Источна Русија. Најчесто има црвеникаво жолто-кафено пругесто крзно. Најстарите пронајдени остатоци...

ЕК не сака да арбитрира во вербалната војна меѓу Ердоган и...

Европската комисија не се меша во билатералните односи на лидери на земји, изјави портпаролката по изјавата на турскиот претседател дека не сака повеќе да...

Пред да влезете во ЕУ да платите отштета, вратете го богатството...

Хрватската академија на науките (ХАЗУ) до властите во Црна Гора Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ) објави документ, со кој бара Црна Гора да...

„Бугарија ја водат луѓе без историска памет и знаење“

Тврдење на бугарски професор Бугарија ја водат луѓе без историска памет и знаење, тврди за БГНЕС бугарскиот професор Пламен Павлов, во врска со говорот на...

Како да станеме енергетски независна држава

Обновливите извори на енергија не само што обезбедуваат чиста енергија туку обезбедуваат и поголема независност, но сепак ова е тежок процес и бара многу...

„Ако наскоро не дојде до мир, на Европа ѝ се заканува...

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер Поранешниот американски државен секретар и претседателски советник за национална безбедност, Хенри Кисинџер, на Светскиот економски форум во Давос излезе...

Повеќе од 6,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на...

Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, објави дека повеќе од 6,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина поради војната. Убедливо...

Автокефалноста на Македонската православна црква-ОА благословена од СПЦ

Историски ден за македонската црква, но и за македонската нација На Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, 24 мај 2022, во соборниот храм...

Ако казните немаат ефект, тогаш каде да се бара нашиот дефект?

Очигледно, мал е ефектот од казните, бидејќи сите ние како учесници во сообраќајот си тераме по свое и се однесуваме како да не сме...