Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25529)

Пиењето чај го намалува ризикот од рак и од деменција

Медицински совет Според едно неодамнешно истражување, од 40 до 50 отсто случаи на деменција може да се спречат со промена на животниот стил, а пиењето...

Ретроспектива на Луис Буњуел на ФФФ

Под мотото „Будење на сонот“, годинешното, 12. издание на „Филозофскиот филмски фестивал“ (ФФФ) ќе биде обележено во знакот на надреализмот и шпанскиот генијален автор...

Нова поетска книга на Ристо Лазаров

Издаваштвото „Дијалог“ ја објави најновата, триесет и петтa стихозбирка на Ристо Лазаров, „Чинук“. Книгата ја одбележува 50-годишнината од објавувањето на неговата прва стихозбирка „Ноќна...

Работилници за филмска критика и сценарио

Во текот на мај, во организација на здружението „Аквариус“, се одржуваат работилници за филмска критика во рамките на новата платформа „Матрица“, за да потсетат...

Музејот „Леополд“ во Виена влегува во светот на дигиталниот токен

Познатиот виенски музеј „Леополд“ влегува во светот на НФТ, т.е. дигитален незаменлив токен со 24 ексклузивни дела на еден од најзначајните претставници на австрискиот...

„Вардар филм“ одбележува 75 години постоење

Младата публика ќе има можност да ги погледне најзначајните филмски остварувања создавани во најдобрите и најплодни години на најстарата продуцентска куќа „Вардар филм“. Предвидено...

Никола Ѓурѓај донира комплет од весникот „Илинден“ во собраниската библиотека

Претседателот на македонското друштво „Илинден“ - Тирана во Собранието на Албанија Претседателот на македонското друштво „Илинден“ - Тирана, Никола Ѓурѓај, донира комплет од весникот „Илинден“...

Доаѓа уште потопло лето!

Метеоролозите со предупредување до целиот Балкан Јужниот дел на Европа го очекува рекордна жештина, со невреме. Слично како и минатото лето, градовите низ Балканот годинава...

Веќе нема дилеми, пронајденото тело е на Матеј Периш

Србија Младиот човек чие тело завчера беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според белградските медиуми, кои детално известуваа за целиот случај изминативе речиси пет...

Масовното купување суровини за производство на струја ќе влијае на раст...

Македонија ја чека најтешката зима по Втората светска војна, истакна вчера премиерот Димитар Ковачевски. - Ние во моментов правиме сѐ за да обезбедиме непречено снабдување...