Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25523)

Десет најпопуларни филмови за рок-музичари

Дека музиката и филмот се поврзани во нераскинлива врска не е ништо ново, а тоа го покажуваат првите неми филмови, каде што се слушаа...

Европската интеграција останува главен приоритет за регионот

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, и лидерите од регионот разговарале и за надминување на штетните ефекти предизвикани од конфликтот меѓу Русија и...

Земјите од Западен Балкан со заедничка туристичка понуда

Според растот на домашни и на странски туристи, нашата држава во 2022 година е петта држава во светот според податоците од Светската туристичка организација....

Се топат девизните резерви на државата

За само четири месеци од годинава, девизните резерви во државата се намалиле за дури 403 милиони евра. Кои се причините за ваквиот значителен пад, дали...

Десантот на Криволак

На воениот полигон Криволак вчера беа презентирани воздухопловни десантни операции, проследени со падобрански скокови и хеликоптерски и копнени активности, на припадниците на армиите на...

Одговори од Српската црква викендов, на претстојниот собор

Во одговорите што ги доби „Нова Македонија“, истражувајќи за сценаријата што ги подготвува Српската црква, во врска со новонастанатите состојби поврзани со МПЦ-ОА, информациите...

Како би се развивала руско-украинската војна

Сè поголемото влијание и ефектите од западната поддршка во конфликтот и загубите на руската страна ги поттикнаа руските високи офицери да побараат од својот...

Протоколите за новите членки готови во јуни?

Финскиот претседател Саули Нинисто и премиерката Сана Марин соопштија дека го поддржуваат приклучувањето кон воената алијанса НАТО и со тоа ја напуштија децениската неутралност...

Шведска и Финска во неколку чекори за влез во НАТО

Со пристапувањето во НАТО, Финска и Шведска ќе го напуштат долгогодишниот став дека мирот најдобро се одржува ако не се избираат страни јавно, според...

Во Полска работат над 100 илјади украински бегалци

Од почетокот на руската инвазија на Украина, на 24 февруари, во Полска работат повеќе од сто илјади украински бегалци, кои по процесот на прифаќање...