Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25523)

Омега-3 ја подобрува работата на срцето

Медицински совет Нова метаанализа (испитување на голем број постојни истражувања) покажа дека секојдневното земање мала доза додатоци во исхраната со омега-3 може да го подобри...

Кејт и Вилијам ќе ги водат прославите на платинестиот јубилеј на...

Војводата и војвотката од Кембриџ, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, ќе ги предводат прославите на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета во Обединетото Кралство. Според „Фокс...

„Епл“ го „пензионира“ легендарниот ајпод

Компанијата „Епл“ објави дека повеќе нема да го произведува и продава својот музички плеер ајпод тач, уред што направи револуција во слушањето музика. Првиот ајпод...

„Баленсијага“ продава речиси целосно уништени патики

Ограничената колекција на брендот „Баленсијага“ се состои од речиси целосно уништени патики, кои се продаваат за 625 долари. Колекцијата се вика „Париз сникер“, а...

Витаминот Б17 ефикасен во борбата против канцерот

Лековитите својства на бадемот Врз основа на повеќе истражувања е востановено дека Ескимите, припадниците на племето Хунза, како и припадници на некои изолирани заедници во...

Пристигна трејлерот за филмот „Аватар: патот на водата“

Објавен е првиот трејлер за „Аватар: патот на водата“, продолжение на сагата за чудесните жители на земјата Пандора, во која се прикажани нови суштества,...

Мег Рајан се враќа во романтична комедија

Одамна не сме ја виделе Мег Рајан, актерка што нè натера да се заљубиме во нејзините улоги во одличните романтични комедии од 1990-тите години,...

Хари Стајлс и Флоренс Пју во психолошкиот трилер „Не грижи се,...

Студиото на „Ворнер брос пикчрс“ го објави првиот трејлер за претстојниот филм „Не грижи се, драга“ (Don’t Worry Darling), во режија на Оливија Вајлд. Како...

Предавање на уметникот Немања Цвијановиќ во МСУ

Музејот на современата уметност, во рамките на Интердисциплинарната програма, продолжува со предавања под наслов „Без/редие во светот на уметноста“. Денеска, во 19 часот, предавање...

Колекцијата на книжни икони се вбројува меѓу најзначајните на Балканот

Колекцијата ја сочинуваат стотина графики што се изработени од гравери чија цел била да ја презентираат православната религиja преку приспособување на старата техника кон...