Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25490)

Вежби што се клучни за здравјето на мозокот

Медицински совет Најдобар начин да го подобрите здравјето на вашиот мозок е да поминувате неколку минути секој ден правејќи вежби со клекнување или други вежби...

Тетоважи со комбинација од висока и поп-култура

Дарија Пиројенко е уметница за тетоважи од Краснодар во Русија. Таа прави многу необични тетоважи, кои пленат со нејзината креативна комбинација на дела од...

Ледени вулкани откриени на Плутон

Според новото научно истражување, сликите на Плутон направени од мисијата „Нови хоризонти“ на НАСА открија ново изненадување - ледени вулкани. Студијата што ги детализира...

Според Џим Кери, Вил Смит требало да биде уапсен!

Актерот Џим Кери јасно стави до знаење дека верува оти Вил Смит, удирајќи му шлаканица на Крис Рок за време на „Оскарите“, не само...

Панел-дискусија за намалување на текстилниот отпад

Во рамките на проектот „Филтер“, здружението на граѓани за нови уметности, технологија и екологија „3.14 Брокули“ организира панел-дискусија на темата „Намалување на текстилниот отпад...

Титовата правнука се откажа од презимето Броз

За разлика од другите наследници на Јосип Броз Тито, кои со гордост го носат ова презиме, правнуката Сара одлучи да го смени. Нејзината мајка...

„Спинокио“ ги учи младите да ги препознаваат дезинформациите

„Спинокио“ е друштвена игра во издание на „Види вака“, која е посветена на медиумската писменост. Се работи за игра во која играчите се во...

Наскоро излегува мини-серија за потеклото на филмот „Кум“

Наскоро ќе имаме можност да ја погледнеме мини-серијата „Понудата“ за снимањето на најдобриот филм на сите времиња, ремек-делото „Кум“, кој ја имаше својата премиера...

Премиера на „Глумици“ во МКЦ

Две изведби на претставата „Глумици“ се одржаа во МКЦ, во продукција на независното здружение „Артопија“. Претставата е реализирана со колективно авторство, Ненад Тонкин се...

Никол Кидман јаде фотографии во трејлерот за „Роар“

Стриминг-сервисот Епл ТВ+ го објави првиот трејлер за својата нова серија наречена „Роар“. Станува збор за серијал од антологиски тип, во кој секоја од...