Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25464)

Стануваат ли фудбалерите подобри пеналџии?

Подеталната подготовка, подобрената техничка способност на фудбалерите и отфрлањето на идејата за „лотарија“ при шутирањето пенали се сметаат како причина за подобрената ефикасност. Згора,...

Прдикокос – секвенци

Човекот ја преминува Партизанска да купи цигари во трафиката. За среќа, семафорите се на зелено и додека, релативно лежерно, ги игнорира прдечките автомобили што...

Владимир Јанковски кандидат за Наградата за литература на ЕУ

Романот „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски во издание на издавачката куќа „Антолог“ е македонски кандидат за Наградата за литература на Европската Унија...

Излезе поетската книга „Паралели“

Издавачката куќа „Слово“ од Скопје, во својата поетска едиција, ја објави поетската книга „Паралели“ од Лидија Даниловска-Алексовска. Ова е втора книга од оваа авторка....

Концертот „Моќта на класиката“ во Македонската филхармонија

Концертот насловен „Моќта на класиката“, на кој како солистка на англиски рог ќе настапи Маја Чанаќевиќ, а диригент е маестро Конрад ван Алфен од...

Меѓународниот ПЕН ја осуди руската агресија врз Украина

Меѓународниот ПЕН-центар објави отворено писмо во кое изразува солидарност со Украина и повикува на прекин на руската агресија врз оваа земја. ПЕН собра илјадници...

Да им се стави крај на делбите

Она што загрижува, секако, се длабоката поларизација и вжештените страсти помеѓу македонските граѓани што војуваат меѓу себе на социјалните мрежи. На Македонија како никогаш...

Поезијата има само еден недостаток, а тоа е што не...

Интервјуто е направено од македонската писателка и преведувачка Наташа Сарџоска за време на нејзиниот престој во Шпанија, во културниот центар „Сарија“ во Барселона, а...

Правејќи ја Русија голема, НАТО и ЕУ поголеми, грешка на Путин...

Од политички и стратегиски аспект, како што видовме, интервенцијата во Украина е само операционализација на дипломатски искажаните амбиции за нов светски поредок. Во практика...

Операција „Барбароса“

Во суштина, ова е братоубиствена војна, во која најголемата штета ќе ја претрпат Украина, Русија, а потоа и Европа. Најголем добитник, секако, е Кина....