Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25464)

Факултетот ме научи на критичка анализа, а процесот на созревање cѐ...

Сергеј Сарчевски, режисер и кинематографер Младиот режисер и директор на фотографија Сергеј Сарчевски има снимено десетина кратки филмови: „Што крие дождот“, „Украдена насмевка“, „Шише“..., а...

Стакла, моторни масла и искршена пластика како улична „постинцидентна стилистика“

Пластики, стакло, истечено масло од возила, лични работи, па понекогаш дури и крв, се само некои од остатоците што сведочат за немили настани, односно...

Постои ли навистина зависност од шеќер

Здрава храна Дали некогаш сте добиле толку силна желба за благо, што сте биле во состојба да направите сѐ за кутија чоколадни бисквити? За жал,...

Фустан на Меган Меркл најдобро парче облека во 2021 година

Црниот фустан, креација на Армани, што Меган Меркл, војвотката од Сасекс, го носеше лани во интервјуто со Опра Винфри, Британскиот музеј на модата го...

Дури 17 отсто од воената сила во Украина ја сочинуваат жени

Уште од почетокот на руската инвазија, за која сведочи целиот свет, храбрите Украинци се приклучија во редовите за одбрана на својата земја, а она...

Цел месец Скопје ќе пулсира во ритамот на модата

Првата сезона на „Скопскиот моден фестивал“ ќе се одвива во трговскиот центар „Скопје сити мол“, од 4 до 27 март. Учесници на фестивалот се...

Колекција на накит инспирирана од „Сенки“ на Манчевски

Инспирирана од филмот „Сенки“ на режисерот Милчо Манчевски, креативката и модна стилистка Надица Бицева-Димитровски од Битола ја создаде новата колекција на накит, со наслов...

Андреа ја претстави евровизиската песна „Circles“ во Црна Гора

По покана на Радио и телевизија Црна Гора, македонската евровизиска претставничка Андреа викендов беше гостинка во Подгорица, Црна Гора. Таа учествуваше во специјалната евровизиска...

Пештерите Аџанта се уникатни будистички храмови во Индија

Пештерите се лоцирани во Индија и се состојат од 29 пештерски храма што се издлабени во Аџанта. Изградбата се одвивала во две фази, во...

Најголемиот удар за Македонија во делот на енергентите

Растот на цените на нафтата, електричната енергија и на суровините, само сигнализира какви сѐ економски проблеми може да следуваат како рефлексија на случувањата во...