Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25464)

Сериозен удар поради одлив на професионален возачки кадар

Отворањето на пазарот на трудот на земјите од Европската Унија токму за профилот на човечки ресурси што професионално се занимава со управување камиони и...

Потопло по Осми март

Според прогнозата на метеоролозите, во следните денови ќе преовладува променливо време со повремени врнежи од снег и дожд, а поголемо затоплување се очекува некаде...

Потрошувачка треска по брашно и масло

„Нова Македонија“ направи анкета низ домашните маркети, од каде што потврдуваат дека граѓаните последните денови во голема мера набавуваат брашно и масло, но и...

Воена помош ветена за Украина

Со оглед на тоа што продолжува воената акција во Украина, многу држави, вклучувајќи ги Германија и неутралната Шведска, почнаа да испраќаат или планираат да...

Нова инфостратегија и на Вашингтон и на Москва

Речиси истовремено со вжештувањето на украинскиот спор, медиумите ги заборавија своите темелни принципи и постулати на новинарството, како објективност, вистинитост, проверка на информацијата, јавен...

Годинава започнува изградбата на пречистителна станица во Скопје

Град Скопје и јавното претпријатие „Водовод и канализација“ годинава започнуваат со реализација на проектот за изградба на пречистителна станица за третман на отпадни води...

Колку чини пријавувањето дефекти во ЕВН

Иако кога ѕвоните, операторот автоматски ве вклучува да чекате да ве услужат вработените, а снимената порака ви вели „сите оператори се зафатени“ и вие...

Сугестиите што доаѓаат од Бугарија се ирелевантни

Дилемата што сѐ погласно добива на актуелност во одредени политички кругови и која се лиферува во јавноста со сѐ почести изјави и писанија од...

Војната во Украина накалеми дополнителни психози кај граѓаните

Актуелната состојба во Украина, сѐ што ѝ претходеше и проекциите за, повеќе или помалку, можните сценарија што оттаму ќе се развиваат, резултираа со голем...

Савевски: Да настојуваме да играме со темпо на модерен ракомет

Освен стожерот на репрезентацијата, кој се состои од интернационалки и тие што се стандардни во Македонија, ќе треба да најдеме уште четири-пет ракометарки со...