Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25461)

Тајзи сними спот за новата песна „Сувенир“

„Сувенир“ е новиот потенцијален хит на Драган Величковски-Тајзи. Во создавањето на песната учествуваа тој и хит мејкерот Лазар Цветковски, а спотот е снимен во...

Какви ставови имаат Јапонија, Индија и Кина за украинската криза

Сите три најголеми сили во Азија имаат удел во руско-украинската криза. Кина се надева дека ќе го промени глобалниот поредок, Јапонија има цел да...

„Знаеш ли ти кој сум јас?“

Не е едноставно да му пријдеш некому што не си платил за своето возење и да почнеш постапка за наплата, бидејќи доста често се...

Колку пати неделно треба да вежбате за да бидете во форма

Нега и убавина Континуираната физичка активност е клучна за зачувување на доброто здравје, меѓутоа, тешко е да се знае колку точно треба да вежбате за...

Холандски невролог издвојува десет песни што нè прават најсреќни

Холандскиот невролог д-р Џејкоб Џолиј во своето истражување се осврна на прашањето кои песни нè прават најсреќни и откри дека најсреќните песни се малку...

Симпсонови ја предвидоа и руско-украинската криза

Некои сметаат дека авторите на анимираната серија „Симпсонови“ предвиделе многу настани во светот, а меѓу нив се и геополитичките амбиции на Русија. На оваа...

НАСА предвидува историски пораст на нивото на морињата

Американската вселенска агенција НАСА и другите агенции на американската влада утврдија дека нивото на морињата ќе се зголеми за 30 сантиметри до 2050 година. Како...

Никола Мицевски и Дамјан Пејчиноски патуваат низ времето

До крајот на годината, целиот албум ќе ѝ биде претставен на јавноста, а проектот ќе биде заокружен со голем концерт со Македонската филхармонија Познатиот македонски музичар...

Музеј „Штип“

Посети го музејот Музејот во Штип е отворен со одлука на Народниот одбор на градот Штип на 10.5.1950 година. Првата поставка на музејот е поставена...

Почит на маестро Џамбазов со македонскиот филм „Мементо“

Овој наш познат и значаен диригент и композитор е автор на „Рапсодија за Скопје“, композиција за пијано и оркестар (1966), која е главна музичка...