Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25444)

Подготвен сум да тренирам клуб во Европа

Знам дека сега не смеам да направам грешка. Треба да го изберам вистинскиот клуб, во Англија, Италија, Шпанија, сеедно. Сега сите сакаат големи резултати...

Во една сезона во три шампионати

И тоа се случи - Савевски во една натпреварувачка сезона настапи за три тима во три земји - Југославија, Италија и Франција. Не секогаш...

Денеска спуст, „најправедната“ трка во историјата?

Поради пандемијата на ковид-19 не е одржан настан, поради што некои веќе ја нарекуваат „најправедна“ трка во спуст во историјата, бидејќи сите ќе стартуваат...

Со внатрешни иновации до кандидат за титулата

За 22-те години откако во улогата на директор за фудбал е Рамон Родригез Вердехо, во светот на фудбалот попознат како Мончи, Севилја се етаблира...

Европскиот фудбал може да ги надмине егзистенцијалните предизвици само со солидарност...

Годишниот извештај на УЕФА, „Европски клупски фудбалски пејзаж“, покажува дека вкупниот ефект на влијанието на пандемијата врз приходите на клубовите во текот на сезоните...

И „Дрисла“ на вакцинација!?

Во последно време многу често се повторува една иста фраза, демек секој да си ја врши својата работа и да не се меша во...

Македонизмот на дело

Ова е трето продолжение на една, чинам, колумна без крај, поттикната не од еден проглас колку од споменувањето на две идеи, кои досега изгледаа...

Филмот и уметниците на филмот како двигатели на туризмот и...

Светот, драги мои, е динамично место, никогаш повеќе отколку сега човекот не бил во можност да патува низ светот брзо и евтино. Планетата земја...