Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25444)

Дали клучот за бравата на европските граници сега е кај Макрон?

Специјалното тело наречено шенгенски совет би го сочинувале министрите за внатрешни работи на земјите-членки и на придружните земји. Тоа би управувало со шенгенскиот простор...

Во слободен пад бројот на ученици, средношколци и студенти

Според податоците на Државниот завод за статистика, за десет години имаме 30 илјади основци помалку, 22 илјади средношколци помалку и речиси 10 илјади студенти...

Исламската држава остана без својот лидер

Претседателот на САД, Џо Бајден, ја соопшти веста, истакнувајќи дека е отстранета голема терористичка закана за светот. Американските власти не го наведоа името на...

Повеќе од три илјади граѓани ја користеле жичницата до врвот на...

Во периодот од 27 јануари до трети февруари, за превоз со жичницата од Средно Водно до врвот, имало интерес од 3.323 граѓани, односно само...

Како Бугарија со негирање на малцинствата влезе во ЕУ?

Еден од аргументите на бугарските политичари за нивната различна „диоптрија“ за прашањата за малцинствата е дека, наводно, бугарскиот устав не признава малцинства, односно дека...

Реконструкција на неколку улици во Центар

Во насока на зголемување на безбедноста на пешаците и велосипедистите, вклучувајќи и нормализирање на сообраќајот во Дебар Маало, од денеска започнува реконструкција на три...

Спортски вести

БФМ ГИ ПРОГЛАСИ НАЈДОБРИТЕ ЗА 2021 ГОДИНА Лама боксер на годината Боксерската федерација на Македонија (БФМ) викендов ги прогласи најдобрите боксери за 2021 година. Македонскиот репрезентативец...

Сѐ погласни апели за обвинители и истражители

Во најновиот годишен извештај на Јавното обвинителство се забележува дека, освен обвинители, недостигаат и стручни соработници, референти, истражители… Искажано во бројки, од 1.180 предвидени...

Паркирање за сообраќајно блокирање?!

За период од една недела, јавното претпријатие „Градски паркинг“ и „Паркинзи на Општина Центар“, поради непрописно паркирање, санкционирале повеќе од 300 возачи. Санкционираните паркирале...

Богдановиќ е нов претседател на ШФМ

На изборното собрание беше прифатен предлог-календарот на ШФМ за 2022 година, во кој покрај домашните првенства во сите категории, најзначаен настан ќе биде Шаховската...