Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25444)

Домашни апарати што кучињата не ги поднесуваат

Животни Не е изненадување што правосмукалката е најголемиот непријател на кучињата, но се покажа дека има и други апарати за домаќинство до кои нашите четириножни...

Раното цветање на растенијата е ризик за дивиот свет

Зголемените температури предизвикани од климатските промени предизвикуваат растенијата во Велика Британија да цветаат речиси еден месец порано, во споредба со повеќе од два века...

Нутриционистите предупредуваат кои се најнездравите намирници

Нездравата храна е нешто за што треба посебно да се грижите, а нутриционистите го нагласуваат она што треба да го заборавите доколку сакате да...

Возниот парк на Путин

Освен што се вози во претседателската лимузина, Владимир Путин често може да се види зад воланот на некои познати возила, па дури и во...

Супермен заробен во евровизиските кругови на Андреа

Реакции по „Домашниот евросонг 2022“ Повторно македонското учество на „Евровизија“ е топ-тема на социјалните мрежи. Причина е домашниот избор за наш претставник што се одржа...

Архивски материјали од македонското ателје на изложба во Париз

Во Меѓународниот град на уметностите во Париз, Франција, од 10 јануари до 30 јуни е поставена големата изложба „Повторно надвор: жива архива“, која содржи...

Стендалов синдром – претерана фасцинација од уметност

Започнува со гадење во стомакот, грчеви, по што срцето почнува да чука, колената да се тресат и дланките се потат... Вака го опишуваат Стендаловиот...

Култот на Св. Наум во Унгарија придонесува за зачувувањето на православната...

Марта Наѓ, византолог и професорка на универзитетот „Дебрецин“ Професорката Марта Наѓ зборува по повод шестиот меѓународен филмски фестивал „Богородичен покров“, поддржан од Вишеградскиот фонд, кој...

Лавината што го отсече патот и рапортот

Забележано, ненапишано Новинарската професија е исклучително тешка и одговорна. Новинарот постојано е во борба со времето да обезбеди веродостојни и точни податоци од релевантните надлежни...

Дигиталните работници сами солираат и егзистираат

Во Македонија неколку години функционира и Сојузен комитет на фриленсери или дигитални работници во кој членуваат околу три илјади лица. Некои од нив велат...