Ознака: Давкова

Телефонски разговор Силјановска Давкова – Вучиќ: На Илинден заедничка посета на...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари телефонски разговор со претседателот на Србија Александар Вучиќ и притоа, меѓудругото, е договорено двајцата претседатели на Илинден зеднички...

Силјановска-Давкова ги прими македонските спортисти кои ќе учествуваат на Олимпијадата во...

Претседателката на државата Гордана Силјановска-Давкова денеска ги примила македонските олимпијци кои ќе настапат на Летните олимписки игри што ќе се одржат од 26 јули...

Силјановска Давкова го прими литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид, го прими раководството на македонската меѓународна музичко-сценска манифестација „Охридско Лето“ и литванскиот диригент и...

Силјановска – Давкова: Можеби треба да поразговараме дали да се овозможи...

Претседателката Гордан Силјановска – Давкова, како врховен командант на вооружените сили, денеска од Охрид посочи дека можеби би требало да се размислува во насока...

ФОТО: Јасно e зошто нашата армија ја ужива највисоката доверба, вели...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска како врховен командант на Армијата, ги посети армиските припадници од Баталјонот на специјални сили кои изведуваат обука во Кампот...

Силјановска Давкова ја именуваше Габриела Јаковлева за директорка на Агенцијата за...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска донесе одлука за именување на Габриела Јаковлева за директорка на Агенцијата за разузнавање и одлука за разрешување на досегашниот...

Силјановска Давкова ќе го врачи мандатот за состав на влада на...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, напладне, во вила Видно, ќе го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој по изборите...

Силјановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата...

Претседателката на државата Гордана Силјановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада. Од Кабинетот на претседателката за МИА ја потврдија...

Силјановска Давкова: Ќе го почитувам Преспанскиот договор, но го задржувам правото...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска повтори дека таа ќе го почитува Преспанскиот договор, но ќе го задржи правото некогаш да ја употребува придавката или...

Силјановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска во Рим на средбата со нејзиниот италијански колега Серџо Матарела побарала гаранции за европската иднина на државата. -Побарав од италијанскиот...