Ознака: бугарски клуб

Пропадна отворањето бугарски културен центар во Пустец

Кога институциите доследно си ја вршат работата, во рамките на правните прописи, односно законската регулатива, владеењето на правото на сите нивоа ефикасно се спротивставува...

Oдложена регистрацијата на бугарскиот клуб во Пустец

Во Пустец,  Мала Преспа, денеска нема да се случи  отворање на бугарски културен клуб, најавено од бугарската Фондација Македонија. Од Фондацијата доцна синоќа на Фејсбук...

Избришани сме, но не и поразени, вели претседателот на бугарскиот клуб...

Избришани сме, но не и поразени, изјавил претседателот на сега веќе поранешниот бугарски културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, Љупчо Георгиевски, во интервју за...

Комисијата ќе решава за „Цар Борис Трети“ по бришењето на „Ванчо...

Комисијата за употреба на историските имиња денеска треба да одржи седница и да изготви извештај во врска со бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, по...

Претепан охриѓанец за кој Бугарите тврдат дека е секретар на „Цар...

Дваесет и едногодишен охриѓанец бил претепан од три лица синоќа околу 21 часот пред угостителски објект во центарот на Охрид, објавува „Макфакс“, наведувајќи дека...

Претставници на бугарските клубови во Македонија се жалеле и барале помош...

На сослушувањето на бугарската собраниска комисија Претставници на бугарските клубови во Охрид, Битола и во Прилеп биле сослушани во бугарската собраниска Комисија за политики за...

Ковачевски за инцидентот во бугарскиот клуб во Охрид: Ни требаат центри,...

Потребни се културно – информативни центри кои што ќе ги зближуваат граѓаните на двете држави и двете држави, а не клубови кои ќе предизвикуваат...

МНР го осуди оштетувањето на стаклото на бугарскиот клуб во Охрид

Министерството за надворешни работи го осуди вечерашното повторно оштетување на стаклото на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. – Министерството за надворешни работи најстрого...

Повторно оштетено стаклото на бугарскиот клуб во Охрид

Вечерва повторно е оштетено стаклото на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, потврди за МИА портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. Според него, вечерва...

Бугарското МНР го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“...

Министерството за надворешни работи на Бугарија остро го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид извршено ноќта меѓу 20 и 21...