Ознака: бугарски клуб

Ковачевски: Ако некому треба да му реагираме за бугарскиот клуб тоа...

Ако треба некому да реагираме, тоа е на македонските граѓани што живеат во нашата држава и кои треба да имаат чувство за граѓаните коишто...

Апсолутно е неприфатливо да се промовира начин на однесување преку ликови...

Денешните протести за отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид завршија без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти шпекулациите,...

МНР повика на зрело однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб...

Министерството за надворешни работи (МНР) упати апел до сите граѓани, политички и неполитички групации за зрело и достоинствено однесување, втемелено врз почитта кон правото...

Јавноста бруи и се организира протест додека на Ламбе му се...

Не стивнуваат реакциите во јавноста откако на Ламбе Алабаковски му беше одреден осумдневен притвор по признанието оти го подметнал пожарот во бугарскиот културен центар...

Ѓоргиев: Именувањето на бугарскиот клуб ги минира обидите за решение помеѓу...

Се случи чин кој ги минира и сите други обиди да се најде решение за недоразбирањата меѓу Македонија и Бугарија. Именувањето на бугарскиот културен...

Не е добрососедство именување установа по соработник на фашизмот

Реакции по отворањето на бугарскиот клуб во Битола Именувањето установи од областа на културата на докажан соработник на фашистичкиот режим не служи на добрососедството. Во...