Ознака: Блинкен

Блинкен ги повика Курти и Вучиќ безусловно да го спроведат Бриселскиот...

Американскиот државен секретар Антони Блинкен имаше телефонски разговор со косовскиот премиер Албин Курти и со српскиот претседател Александар Вучиќ. Тие разговараа за дијалогот што го...

Блинкен: Владата на Косово да ги повлече полициските сили, Владата на...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека е неопходно Косово и Србија повторно да се посветат на дијалогот што го води ЕУ, за да...

Блинкен ги предупреди американските државјани веднаш да ја напуштат Русија

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија. Предупредувањето се однесува на американски државјани кои престојуваат или планираат да...

Блинкен предупредува дека Кина го следи секој чекор на САД за...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави денеска дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската инвазија на Украина. По посетата на...

На Самитот Г20, Лавров и Блинкен си префрлаат одговорност за иницијативата...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска го обвини Западот дека „бесрамно ја поткопува“ иницијативата за извоз на жито преку Црното Море, а американскиот...

Блинкен ги предупреди ОН да не се залажуваат со повиците за...

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска го предупреди Советот за безбедност на ОН да не се залажува со повиците за привремен или безусловен прекин...

Блумберг: Кина нема лесно да го убеди светот во својата неутралност...

Блумберг денеска објави дека една година откако прогласи неограничено партнерство со Русија, Кина сега се обидува да го убеди светот дека е неутрален актер...

Блинкен упати критика до ФИФА за заканите за капитенските ленти во...

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен ја критикуваше денеска ФИФА, која им се закани на фудбалерите со санкции на Светското првенство во Катар доколку носат капитенски...

Блинкен: Имаме план доколку Русија започне нуклеарен напад

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека „секоја употреба на нуклеарно оружје ќе има катастрофални последици“. Тој потврди оти САД имаат план, доколку се...

Блинкен испрати „најдобри желби“ по повод Денот на независноста

Американскиот Стејт департмент во име на САД, денеска испрати честитки до народот на Македонија по повод 31-та годишнина од независноста на земјата. -Со отворањето на...