Ознака: Блинкен

Блинкен пристигна во Израел, посетата посветена на напорите за постигнување мир...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен синоќа пристигна во Израел, уште една етапа од неговата четврта турнеја на Блискиот Исток, посветена на напорите за постигнување...

САД со нови санкции поради војната во Украина

САД воведоа нови санкции за стотици луѓе и компании, вклучително и во Кина, Турција и Обединетите Арапски Емирати, за да ја спречат Русија да...

Блинкен: Воената помош за Украина ќе создава раст и работни места...

Соочени со големиот политички отпор за понатамошна помош за Украина, американската влада сега користи економски аргументи за кампања за понатамошна поддршка за Киев, јавува...

Блинкен и Борел си заминаа зашто сакаа да ја нагласат нивната...

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров денеска на прес-конференција на маргините на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, која се одржува паралелно со...

Блинкен доаѓа в понеделник на неформалната вечера на министерскиот совет на...

Министерот за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Бујар Османи, денеска информираше дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе дојде на неформалната вечера на...

Против Бајден е покренато обвинение за геноцид

Американскиот претседател Џо Бајден и двајца високи функционери од неговата администрација се тужени за учество во геноцидот во Појасот Газа. Претседателот на САД и секретарот...

Блинкен најави поддршка од САД за Израел

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Тел Авив се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. -Тука сме, не одиме никаде, рече Блинкен, пренесен од...

Блинкен: Македонија направи големи чекори за да обезбеди проспертитет на сите...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен упати честитка по повод Денот на независноста на Македонија. Во честитката, Блинкен ја истакнува поддршката на САД за натамошно...

Блинкен разговарал со соборениот претседател на Нигер, бара негово ослободување

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговараше со сменетиот претседател на Нигер, Мохамед Базума, повторувајќи го повикот до пучистите веднаш да го ослободат. „Разговарав со...

Блинкен: Изборот на Москва да ја користи „храната како оружје“ ќе...

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен ја оцени како „неприфатлива“ одлуката на Русија да не ја продолжи важноста на договорот за извоз на украински...