Ознака: Блинкен

Блинкен ја повика Србија да остане доследна и да биде домаќин...

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја повика Србија да дозволи одржување на Европрајд. Тој на Твитер напиша дека „слободата на мирен собир и...

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги осуди кинеските воени вежби во близина на Тајван, оценувајќи ги како „провокација“ и „значителна ескалација“ на тензиите. –...

Блинкен, Лавров и Ји на иста маса во услови на изразени...

Во главниот град на Камбоџа денеска се одржува источноазискиот Самит на Асоцијацијата на државите од југоисточна Азија, Форум на кој во услови на изразени...

Анектирањето на Украина не е прифатливо, му порача американскиот државен секретар...

Американскиот државен секретар Антони Блинкен му порача на својот руски колега Сергеј Лавров дека руската анексија на Украина никогаш нема да биде прифатена, јави...

Блинкен: Ја поздравуваме одлуката на Собранието

Соединетите Американски Држави ја поздравуваат одлуката на Собранието да ги преземе следните чекори за пристапниот пат кон ЕУ, пишува државниот секретар на САД, Ентони...

Блинкен: Русија веднаш да ги запрат депортациите од Украина

Соединетите Американски Држави ја повикаа Русија веднаш да ги пушти Украинците што ги избркала од нивната татковина и да дозволи надворешни набљудувачи, повикувајќи се...

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50...

Поради војната на Русија против Украина, а не поради западните санкции, глад ​​ќе погоди дополнителни 40 до 50 милиони луѓе, рече американскиот државен секретар...

Блинкен очекува војната во Украина да трае уште многу месеци

Војната што Русија ја води во Украина ќе трае уште „многу месеци“, оцени денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен. – Тоа би можело да заврши...

Блинкен позитивен на коронавирус, немал близок контакт со Бајден

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен е позитивен на коронавирусот и има благи симптоми, соопшти Стејт департментот. Хина ја пренесува Белата куќа во веста дека дека...

Блинкен: Се обидовме преку дипломатија да спречиме војна, Путин не покажа...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на сведочење пред Комитетот за надворшена политика на Сенатот, изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не покажал сериозен...