Ознака: Азовстал

Пушилин: На воените заробеници од „Азовстал“ ќе им се суди на...

Лидерот на проруските сепаратисти во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека на територијата на „Народна Република Доњецк“ ќе им се суди на воените...

Русија: Од Азовстал досега се предадоа 959 украински војници

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека 959 украински војници од опколената челичарница Азовстал се предале оваа недела. – Во текот на изминатите 24 часа,...

Тактички победи и стратегиските порази во Украина и падот на Азовстал

Веќе некое време ги артикулираме парадоксите што ги покажа Украина за да дадеме една поинаква слика и размислување што го предизвикува конвенционалното или, пак,...

Верешчук: Украина работи на следните фази од хуманитарната операција во Азовстал

Украина работи на следните фази од хуманитарната операција во челичарницата Азовстал во Мариупол, објави на Фејсбук Ирина Верешчук, вицепремиер – министер за реинтеграција на...

Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата Азовстал

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик Азовстал во пристанишниот град Мариупол, очигледно предавајќи ја...

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници...

Руската војска наложи прекин на огнот во областа на челичарницата Азовстал и отвори хуманитарен коридор, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Со претставниците на украинската...

Украинците тврдат дека „пеколот дошол во Азовстал“

Членот на Градското собрание во Мариупол, Петро Андриушченко, на Телеграм објави видео од наводен руски напад врз челичарницата „Азовстал“, со кое тврди оти се...

Киев нуди ослободување на руски заробеници во сложените преговори за евакуација...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски објави дека разговорите со Русија за спасување на ранетите ветерани од фабриката „Азовстал“ во Мариупол биле многу сложени и дека...

Уништувањето на „Азовстал“ во опсадата е видливо и од вселената

Советникот на градоначалникот на Мариупол, Петро Андрјушченко изјави дека руските сили утринава се обидуваат да навлезат на територијата на фабриката „Азовстал“ во тој град....

Украина бара да се потпише документ за евакуацијата на „Азовстал“, Турција...

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук рече дека Турција се согласила да посредува во разговорите за евакуација на борците, главно тешко повредени, од фабриката „Азовстал“ во...