Ознака: АА

Села: Основен суд во Тетово донесе одлука дека јас сум претседател...

Зијадин Села на денешната прес-конференција изјави дека Основниот суд во Тетово вчера донел одлука со која тој се легитимира како претседател на партијата Алијансата...

Крилото на Таравари од Алијанса за Албанците ќе ја обжали судската...

Крилото на Алијанса за Албанците предводено од Арбен Таравари денека на прес-конференција истакна дека групата на Зиадин Села ги искористила сите правни механизми за...

Таравари: Ова е легитимниот конгрес на АА, би го посакал Ахмети...

Лидерот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари вечерва пред почетокот на вонредниот конгрес на партијата, изјави дека очекува да бидат потврдени одлуките за...

Органите на Алијанса за Албанците стојат зад министрите Алиу и Меџити,...

На дневен ред се предвидува да се стави точката на разрешување на министрите Фатмир Меџити и Азир Алиу од Алијансата за Албанците. Сакам да...

Незири: Имаме обезбедено мнозинство за новите министри, вчерашниот собир на АА...

Координаторот на пратеничката група на Алијансата за Албанците, Аднан Незири на денешната прес-конференција во Собранието истакна дека имаат обезбедено мнозинство за гласање на новите...

АА предлага нови министерски кандидати на местата на Меџити и Алиу

Алијансата за Албанците попладнево преку соопштение до медиумите објави дека одлучила да предложи нови кандидати за министри за здравство и за информатичко општество и...

Џафери: Во случај на спротиставени ставови, министрите од АА да се...

Премиерот во техничката Влада Талат Џафери во интервју за МИА изјави дека ја следи ситуацијата во Алијанса на Албанците, која има тројца министри во...

Села контра Таравари, бара АА самостојно да оди на избори

Поранешниот лидер и актуелен претседателот на Централното собрание на Алијанса за Албанците Зијадин Села вечерва на прес-конференција во Тетово објави дека е против одлуката...

Не сме подготвени да поддржиме нов партнер во Владата доколку се...

Освен персоналниот состав на Владата, за Демократскиот сојуз и пошироко за јавноста се клучни програмските определби, поради што бараме со програмските барања на АА...

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби,...