Ознака: 4 февруари

Бугари негодуваат на Деве Баир, тензии на граничниот премин по падот...

Дел од граѓаните од Бугарија кои беа заглавени на граничниот премин Деве Баир, со навреди и негодување се обратија кон македонските полицајци, објави „Макфакс“....

Вашите политичари стануваат естрадни циркузанти и нѐ вратија во среден век,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски посочи дека не гледа проблем Бугари да дојдат и да го слават Гоце Делчев, но не како бугарски револуционер...

Караници пред платото на „Свети Спас“, протоколот се правда со високиот...

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. На новинарите, пак, влезот во црквата им...

Граѓани собрани во близина на „Свети Спас“, безбедносната зона може да...

Група граѓани се собраа во близина на црквата „Свети Спас“ во Скопје пред безбедносната зона на местото до каде што дозволува пристап полицијата. Дел од...

Џамбаски упати нови провокации, не одговори дали доаѓа во Македонија

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски ги повикува Бугарите да го слават Гоце Делчев на други локации како што е Грција (каде што Делчев е роден),...

Падна системот за контрола на граничните премини, дел од Бугарите не...

Системот на граничниот премин Деве Баир помеѓу Македонија и Бугарија, близу два часа не е функција и има застој за влез во земјава. Дел од...

Членови на ВМРО-ДПМНЕ се упатија кон црквата „Свети Спас“

Делегации на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ предводени од лидерот Христијан Мицкоски се упатија кон црквата Свети Спас за да му оддадат почит на македонскиот револуционер...

Демерџиев очекува на Бугарите што сакаат да дојдат на чествувањето на...

Околу сто до 150 бугарски државјани се очекува да пристигнат во Скопје на одбележување на раѓањето на Гоце Делчев, изјави бугарскиот вицепремиер и министер...

Македонските делегации му оддаваат почит на Гоце Делчев

Во црквата „Св. Спас“ почна одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Пристигнати се претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министрите за...

Мирно на граничниот премин кај Делчево, засилени контроли на возилата со...

Преку преминот „Делчево/Станке Лисичково“ на границата кон Бугарија од синоќа во 19 часот до утрово до 7 часот во земјава влегле само двајца граѓани....