Ознака: 4 февруари

Барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев,...

Стотици полицајци, неколку точки за преглед, проверка и претреси. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот е ограничен, бидејќи настанот е од...

Бројни делегации најавени на чествувањето на Делчев, провокатори нема да влезат...

Со полагање цвеќе на гробот на великанот на македонската револуционерна борба во црквата „Свети Спас“ во Скопје од страна на делегации на државните институции,...

Граѓани со македонски знамиња се собраа да чуваат стража кај гробот...

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон црквата Свети Спас, а...

Бугарскиот министер Демерџиев ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев утре во Скопје ќе положи цвеќе на гробот на...

Ќе има последици доколку некој помисли да ги навреди македонската држава...

На сите најавени делегации кои сакаат да се поклонат пред гробот на Гоце Делчев, тоа ќе им биде овозможено, изјави министерот за внатрешни работи,...

МВР одредува кој може да влезе во државата и има план...

Министерството за внатрешни работи (МВР) има план за обезбедување на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, а во однос на тоа кој...

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап...

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите кои патуваат во Македонија за да се поклонат на споменикот на Гоце...

Блокади и ноќни стражи ќе ги спречуваат Бугарите да дојдат до...

Повик за организирање на ноќна стража што ќе го чува гробот на Гоце Делчев кружи на социјалните мрежи, во рамки на иницијативата за самоорганизирање...

МВР презема активности за безбедно чествување на 4 февруари, роденденот на...

Ја уверувам македонската јавност дека Министерството за внатрешни работи ќе направи се согласно сите закони, согласно Уставот чествувањето на 4 февруари – роденденот на...

Ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај...

Бугарскиот претседател Румен Радев, по предлогот од вчерашната седница на Советот за безбедност на бугарски државјани да им биде забранет влез во државава, изјави...