Ознака: 4 февруари

МНР укажува на навредите од Бугарија и демантира дека било договорено...

Чествувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Македонија помина во најдобар ред и без нарушување на јавниот ред и мир, со...

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски...

Македонците во Бугарија се жалат дека бугарската полиција не им дозволила да веат македонски знамиња во Благоевград, на одбележувањето на 151-та годишнина од раѓањето...

Бугарското МНР реагира дека одбележувањето на 4 февруари не придонело за...

Бугарското Министерство за надворешни работи попладнево излезе со реакција за денешното одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Во соопштението објавено на нивната веб-страница...

Делчев е симбол на борбата на македонскиот народ за слободна држава,...

Годинава имаме и 120 години од Илинденското востание, имаме 130 години од создавањето на македонската револуционерна организација, 120 години од загинувањето на Гоце Делчев,...

Во Бигорски манастир одржана панихида за Гоце Делчев

Еписокоп Партениј и Бигорското братство одржаа панихида за Гоце Делчев по повод 151-годишнина од неговото раѓање. - Се чини дека во денешното македонско потсончевие, по...

Очекувам заедно со Спасовски да положиме цвеќе на гробот на Делчев...

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи кој ја предводеше бугарската делегација на одбележувањето на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев изрази очекување...

Бугарите положија цвеќе во „Свети Спас“, Демерџиев реагираше за застојот на...

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата...

Политичарите потсетија на идеалите на Гоце Делчев

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, како што доликува на големиот, светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев,...

Полицијата дозволи пристап до гробот на Гоце Делчев, граѓани чекаат да...

Полицијата почна да дозволува и граѓани кои не се пријавиле да се поклонат на гробот на Гоце Делчев. Барикадите на надвозникот кај Кале остануваат и...

Букети свежи цвеќиња положени пред спомен-куќата на Гоце Делчев во Битола

Делегација од општина Битола, предводена од градоначалникот Тони Коњановски и претставници на Советот на општината, по повод 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев, положи свежо...