Ознака: Џастин Трудо

Русија воведе санкции за 313 канадски граѓани, меѓу кои и премиерот...

Како одговор на канадските санкции, Русија стави „црна листа на 313 канадски граѓани“, меѓу кои премиерот Џастин Трудо, министрите за надворешни работи и за...

Шегата на Маск во која го споредува Трудо со Хитлер не...

Американскиот милијардер Илон Маск постави, па избриша објава на Твитер во којашто канадскиот премиер Џастин Трудо се споредува со нацистичкиот водач Адолф Хитлер. Критиките...

Кадата пред канадскиот парламент беше премногу за Трудо

Фрустрацијата со неможноста на канадската полиција за отстранување на блокадите на границата како и во Отава, придружени со глетката на демонстрантите кои се бањаат...

Протестите го принудија Трудо на активирање на овластувањата за итни случаи

Канадскиот премиер Џастин Трудо најави дека ќе ги активира ретко користените овластувања за итни случаи за да стави крај на протестите кои ги блокираа...

Трудо најавува активирање посебни овластувања на федералната влада поради протестите

Канадскиот премиер Џастин Трудо ќе ги информира премиерите на канадските провинции за неговата намера да ги активира специјалните овластувања на федералната влада со цел...

Џастин Трудо позитивен на ковид

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска објави дека е позитивен на коронавирусот. Трудо (50) го добил резултатот од тестот утрово според локално време, јавуваат канадските медиуми. Тој...

Трудо по победата најави подобри денови за Канада

Во своето прво обраќање по се уште неофицијалната победа на изборите, премиерот Џастин Трудо им се заблагодари на Канаѓаните што гласаа за неговата партија...

Гневни демонстранти фрлаа со камења кон Џастин Трудо

Канадскиот премиер Џастин Трудо беше цел на гневни демонстранти кои фрлаа со камења, во инцидентот за време на неговата турнеја низ Лондон, во канадската...

Џастин Трудо помина слично како и Зоран Заев во разговорот со...

Руските комичари Вован и Лекус нападнаа повторно, со што целта на нивната несолена шега овој пат беше канадскиот премиер Џастин Трудо, кој верувал дека...

Трудо: Канадско-американската граница останува затворена уште 30 дена

Канадскиот премиер Џастин Трудо објави дека Канада и САД се согласиле да ги продолжат рестриктивните мерки за границата за уште 30 дена, до 21...