Ознака: њујорк

Битиќи од Њујорк: Членството во ЕУ ќе го заштити животниот стандард...

Оваа недела Обединетите нации беа политичкото средиште на светот, а една од главните теми што доминираше во дебатите несомнено беше руската агресија врз Украина,...

ЕУ има план со кој ги отвора вратите за забрзано членство,...

Нашите стратешки партнери дејствуваат за напредок на Македонија кон ЕУ и очекуваат да ја исполниме европската агенда, за задржување на динамиката и активноста на...

Пендаровски: Обновениот и зајакнат мултилатерализам е одговор на заканите на денешницата,...

Секоја година, во овој период, очите на светот се вперени кон најголемиот собир, на кој политичките лидери на нациите ги изложуваат своите визии за...

Вучиќ од Њујорк: Нема да воведуваме санкции кон Русија сè додека...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време на своето обраќање од Њујорк, каде што присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН, изјави дека...

Во Њујорк забрана за вработените да користат Тикток

Њујорк одлучи да ја забрани употребата на Тикток на уредите во државна сопственост, а градските агенции имаат 30 дена да ја отстранат апликацијата во...

Во Њујорк инкогнито средба на европски миротворци?

Американски и руски дипломати разговарале за завршување на војната во Украина Подготвил: Mарјан Велевски Група поранешни високи американски воени и дипломатски функционери водат тајни разговори со...

Премиера на филмот,,Љубовната соба“ во Њујорк

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски, кој е реализиран со поддршка на Агенцијата за филм, „Сузи Кју продукција“ и „Аворд...

Цвеќињата на мирот на Цветин по 33 години се вратија во...

Изложбата „Цвеќе на мирот” на уметникот и хуманист Живко Поповски - Цветин беше отворена изминатиот викенд во Македонскиот културен центар во Њујорк. Изложбата ја отвори...

Њујорк со закон ќе ја спречува дискриминацијата на дебелите луѓе

Градот Њујорк усвои закон со којшто се забранува дискриминација врз основа на тежина. Градските советници кои го поддржаа Законот, сметаат дека луѓето со вишок...

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп за очекуваното...

Поставени се барикади околу судот во Менхетен, каде приврзаниците на Доналд Трамп се подготвуваат да протестираат против обвиненија во врска со изборната кампања во...