Ознака: њујорк

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени го погоди Њујорк

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди американската сојузна држава Њујорк, соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот бил почувствуван во делови...

Промовирана книга од теоретичарката Сузана Милевска во Њујорк

„Партиципациска уметност: парадигматски пресврт од објекти кон субјекти“ е избор од 15 есеи за партиципациската уметност со фокус на уметноста во Југоисточна и во...

Еден убиен и неколку тинејџери повредени во пукање во метрото во...

Едно лице загина, а петмина се повредени во пукање во метрото во Њујорк по расправија меѓу две групи тинејџери. Стрелецот сѐ уште не е уапсен,...

Награда за „М“ на Вардан Тозија во Њујорк

Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Денсис вит филмс“. - Воодушевен сум што ја примам...

Светска премиера на „Патување пеш“ на Тамара Котевска во Њујорк

Филмот го следи патувањето на Амал, џиновска кукла висока 3,5 метри, млада бегалка што патува преку сириската граница во Турција, низ Европа, обидувајќи се...

Судир на улиците во Њујорк меѓу палестински и израелски демонстранти, полицијата...

Поради конфликтот што ескалира на Блискиот Исток изминатиот викенд, приврзаниците на Израел и Палестинците одржаа посебни митинзи во неколку американски градови во неделата. Во Њујорк...

ВИДЕО: Поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

Во Њујорк денеска е прогласена вонредна состојба, кога голем дел од областа беше поплавена поради невремето, јавува „Би-Би-Си“. Метростаниците се затворени, а дел од патиштата...

Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората, порача Пендаровски...

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго,...

Битиќи од Њујорк: Членството во ЕУ ќе го заштити животниот стандард...

Оваа недела Обединетите нации беа политичкото средиште на светот, а една од главните теми што доминираше во дебатите несомнено беше руската агресија врз Украина,...

ЕУ има план со кој ги отвора вратите за забрзано членство,...

Нашите стратешки партнери дејствуваат за напредок на Македонија кон ЕУ и очекуваат да ја исполниме европската агенда, за задржување на динамиката и активноста на...