Ознака: њујорк

Премиера на филмот,,Љубовната соба“ во Њујорк

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски, кој е реализиран со поддршка на Агенцијата за филм, „Сузи Кју продукција“ и „Аворд...

Цвеќињата на мирот на Цветин по 33 години се вратија во...

Изложбата „Цвеќе на мирот” на уметникот и хуманист Живко Поповски - Цветин беше отворена изминатиот викенд во Македонскиот културен центар во Њујорк. Изложбата ја отвори...

Њујорк со закон ќе ја спречува дискриминацијата на дебелите луѓе

Градот Њујорк усвои закон со којшто се забранува дискриминација врз основа на тежина. Градските советници кои го поддржаа Законот, сметаат дека луѓето со вишок...

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп за очекуваното...

Поставени се барикади околу судот во Менхетен, каде приврзаниците на Доналд Трамп се подготвуваат да протестираат против обвиненија во врска со изборната кампања во...

Најмалку 27 загинати во снежната бура во државата Њујорк, Бајден одобри...

Во силната снежна бура што го парализираше западниот дел на американската сојузна држава Њујорк за време на божиќниот викенд загинаа најмалку 27 лица, соопштија...

Црните слики на Мице Јанкуловски во две галерии во Њујорк

„Најцрната црна“ е насловена изложбата на Мице Јанкуловски, која се прикажува последователно во две галерии во Њујорк, во галеријата „Артифакт“ и онаа на Македонскиот...

Третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ добија признанија од Њујорк

По повод Светскиот ден на детето По повод Светскиот ден на детето (20 ноември), установен од УНИЦЕФ, четворица третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје,...

Снежна бура завеа делови од државата Њујорк, откажана настава за над...

Снежна бура завеа западни делови од американската сојузна држава Њујорк, вклучувајќи го градот Бафало. Поради невремето, откажана е наставата за повеќе од 32.000 ученици. За...

Со четирите милиони долари од вилата на Тито ќе се купи...

Македонија доби четири милиони долари од продажбата на заедничкиот имот на поранешна Југославија во Њујорк, а ќе се искористат за потребите на МНР за...

Вилата на Тито во Њујорк има масонско минато

Занимлива историја на југословенската резиденција лоцирана на Петтата авенија 854 на Менхетн, во Њујорк Една од најстарите њујоршки вили, поранешна резиденција на југословенската мисија во...