Ознака: њујорк

Со парите за продадената југословенска зграда во Њујорк да се купат...

Македонскиот дипломатски синдикат го поздравува успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на процесот на сукцесија на...

Продадена зградата на СФРЈ во Њујорк за 50 милиони долари, дел...

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за...

Кратки вести

Њујорк - Јавниот обвинител на Њујорк ги обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата компанија за измама, тврдејќи дека со лаги го зголемиле...

Образованието во светот е во голема криза, треба да се издвојат...

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди на нееднаков пристап до образованието низ целиот свет. Говорејќи во пресрет на годишната сесија на Генералното собрание...

Да бидеме солидарни за надминување на енергетската криза која е сериозна...

Голем предизвик стои пред нас зимава – енергетската криза е сериозна закана за образовниот процес. За да ги оствариме долгорочните цели, најпрво мора да...

Три деца биле пронајдени мртви во Њујорк, полицијата се сомнева во...

Три деца се пронајдени мртви денеска во близина на познатата патека на Кони Ајленд во Бруклин, Њујорк, а полицијата верува дека ги удавила нивната...

Властите во Њујорк прогласија вонредна состојба поради замавот на детска парализа

Гувернерката на Њујорк Кети Хокл соопшти дека државата ги засилува напорите за борба против детска парализа, откако вирусот што ја предизвикува болеста опасна по...

САД опен ќе добие сосема нови шампиони

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР ВО ЊУЈОРК Шпанецот Рафаел Надал го претрпе првиот пораз на гранслем-турнирот САД опен во Њујорк во претходните шест години, во осминафиналето, од...

Без Новак Ѓоковиќ во Њујорк

Новак Ѓоковиќ нема да игра на турнирот во Њујорк што започнува денеска. Освојувачот на 21 гранслем-титула не може да влезе во САД затоа што...

Вонредна епидемија поради мајмунски сипаници во Њујорк

Властите на Њујорк прогласија вонредна епидемиолошка состојба поради ширењето на мајмуни сипаници, пренесоа светските агенции. Според градоначалникот Ерик Адамс, околу 150.000 луѓе се изложени на...