Ознака: њујорк

Црните слики на Мице Јанкуловски во две галерии во Њујорк

„Најцрната црна“ е насловена изложбата на Мице Јанкуловски, која се прикажува последователно во две галерии во Њујорк, во галеријата „Артифакт“ и онаа на Македонскиот...

Третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ добија признанија од Њујорк

По повод Светскиот ден на детето По повод Светскиот ден на детето (20 ноември), установен од УНИЦЕФ, четворица третоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје,...

Снежна бура завеа делови од државата Њујорк, откажана настава за над...

Снежна бура завеа западни делови од американската сојузна држава Њујорк, вклучувајќи го градот Бафало. Поради невремето, откажана е наставата за повеќе од 32.000 ученици. За...

Со четирите милиони долари од вилата на Тито ќе се купи...

Македонија доби четири милиони долари од продажбата на заедничкиот имот на поранешна Југославија во Њујорк, а ќе се искористат за потребите на МНР за...

Вилата на Тито во Њујорк има масонско минато

Занимлива историја на југословенската резиденција лоцирана на Петтата авенија 854 на Менхетн, во Њујорк Една од најстарите њујоршки вили, поранешна резиденција на југословенската мисија во...

Со парите за продадената југословенска зграда во Њујорк да се купат...

Македонскиот дипломатски синдикат го поздравува успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на процесот на сукцесија на...

Продадена зградата на СФРЈ во Њујорк за 50 милиони долари, дел...

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за...

Кратки вести

Њујорк - Јавниот обвинител на Њујорк ги обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата компанија за измама, тврдејќи дека со лаги го зголемиле...

Образованието во светот е во голема криза, треба да се издвојат...

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди на нееднаков пристап до образованието низ целиот свет. Говорејќи во пресрет на годишната сесија на Генералното собрание...

Да бидеме солидарни за надминување на енергетската криза која е сериозна...

Голем предизвик стои пред нас зимава – енергетската криза е сериозна закана за образовниот процес. За да ги оствариме долгорочните цели, најпрво мора да...