Ознака: њујорк

Без Новак Ѓоковиќ во Њујорк

Новак Ѓоковиќ нема да игра на турнирот во Њујорк што започнува денеска. Освојувачот на 21 гранслем-титула не може да влезе во САД затоа што...

Вонредна епидемија поради мајмунски сипаници во Њујорк

Властите на Њујорк прогласија вонредна епидемиолошка состојба поради ширењето на мајмуни сипаници, пренесоа светските агенции. Според градоначалникот Ерик Адамс, околу 150.000 луѓе се изложени на...

Трамп ја загуби жалбата, мора да сведочи во истрагата во Њујорк

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп мора да сведочи пред судот во Њујорк како дел од граѓанската истрага за неговиот бизнис, одлучи денеска Апелацискиот суд. Судот...

Пукање во Њујорк: Повеќе луѓе застрелани во метро станица

Повеќе луѓе се застрелани, а пронајдени се и неактивирани експлозивни направи на метро станица во Њујорк, јавуваат американските медиуми, повикувајќи се на извори од...

„Северен Пол“ со премиера во Њујорк

„Северен Пол“ на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на „Кино око“, со проекција на 25 април, во Музејот на модерната уметност (МоМА) во Њујорк, ќе...

Кучињата роботи ќе им помагаат на пожарникарите во Њујорк

Компанијата „Хјундаи“ го прошири својот технолошки бизнис надвор од автомобилската индустрија во изминатите неколку години, а еден пример е кучето робот. „Хјундаи“ вредно ја развива...

Снежно невреме го парализира Њујорк – пусти улици, воведена вонредна состојба

Во текот на ноќта и утрото Њујорк го зафати снежна бура која целосно го парализираше животот во еден од најголемите градови во светот. Иако направија...

Тоа ќе биде најлошиот пожар во нашата историја, изјави градоначалникот на...

Најмалку 19 луѓе ги загубија животите, а околу 60 се повредени во пожарот што избувна во зграда во областа Бронкс во Њујорк, изјави на...

Тинејџери се спасија од пожар спуштајќи се низ олукот од зградата

Во Големиот пожар кој избувнал во станбена зграда на Менхетн во Њујорк, 13-годишно момче и 18-годишна девојка успеале да се спасат од пожарот спуштајќи...

Вооружен маж пред седиштето на ОН во Њујорк, полицијата блокираше улици

Седиштето на Обединетите нации во Њујорк е под полициска блокада, јавуваат странските медиуми. Според неофицијални информации, полицијата добила дојава за маж кој бил вооружен со...