Ознака: јанева

Обвинителството бара продолжување на притворот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе предлог да ѝ се продолжи притворот на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја...

Фрчкоска најавува барање за укинување на притворот на Јанева

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, во интервју за ТВ21 најави дека ќе поднесат барање за укинување на...

Јанева доби нов адвокат

Адвокатката Ирена Данилова Фрчкоска е новиот адвокат на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Јанева имаше потреба од нов адвокат бидејќи Стеван Павлески ѝ го откажа...

Комисијата за избори и именувања ја разреши Јанева

Едногласно и без дискусија е усвоен предлогот Катица Јанева да биде разрешена поради несовесно и нестручно раководење со СЈО. Илија Димовски по седницата на Комисијата за...

ЈО ќе го разгледа барањето на Јанева

Јавното обвинителство на Република Македонија ќе го разгледа барањето на специјалната обвинителка Катица Јанева, којa е во притвор, за префрлање на сите истраги и...

Адвокатот Павлески нема да ја застапува Јанева повеќе

Адвокатот Стеван Павлески ѝ го откажа полномошното на Катица Јанева и повеќе нема да биде нејзин адвокат. -Точно е дека го откажав полномошното на госпоѓа...

Адвокатите во „ТНТ“ бараат изземање на Катица Јанева

Адвокатите во предметот „ТНТ“ на СЈО, до Собранието и до Советот на јавни обвинители како и до судот доставиле барање за да биде изземена...

Извештајот за разрешување на Катица Јанева влегува во собраниска процедура

Извештајот на Советот на јавни обвинители за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се очекува денеска да влезе во собраниска процедура. Претседателот на Советот,...

Советот на јавни обвинители денеска ќе одлучи за Јанева

Советот на јавни обвинители денеска ќе ја донесе одлуката за тоа дали ќе ја почне постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева,...

Седница за Катица Јанева наредна недела

Претседателот на Советот на обвинители, Коле Штерјев, седницата на која се очекува да почне постапката за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева, најверојатно ќе...