Ознака: јанева

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за определениот 30-дневен притвор, потврдија од скопскиот кривичен суд....

Рускоска наложила од СЈО да се земе службениот компјутер на Јанева

Обвинителката Вилма Рускоска денеска соопшти дека од специјалното јавно обвинителство попладнево е одземен службениот компјутер на уапсената шефица на СЈО, Катица Јанева. Рускоска рече дека...

Полицијата врши претрес во СЈО

Откако полицијата ја приведе специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите на СЈО. Според информациите,...

Уапсена Катица Јанева

Полициски службеници упаднаа во домот на специјалната јавната обвинителка во скопската населба Козле. Полициски возила можат да се забележат пред домот на Јанева. Специјалната јавна обвинителка...

Јанева го одби барањето за изземање на Фетаи и Бубевски

Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во предметот „Титаник 3”. Тие и...

Јанева не поднела писмена оставка

До Советот на јавни обвинители нема доставена оставка во писмена форма од специјалната обвинителка Катица Јанева, вели претседателот на Советот, Коле Штерјев, објави „Слободен...

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека...

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е изгубен. Телефонот бил пронајден...

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес на истрагата не...

Јовески и Јанева се согласија за постапување на предметите согласно позитивните...

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески денеска одржа работна средба со Катица Јанева, Јавен обвинител на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела...

Одбиено барањето за изземање на Јанева

Поднесеното барање од адвокатите на Никола Груевски за изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е одбиено како недозволено, имајќи ги предвид одредбите од...