Ознака: јагоди

Чоколадни залачиња со јагоди: Готови се додека да трепнеш

Чоколадните залачиња со јагоди се многу вкусни и едноставни за подготовка, а ќе ви одземат само десетина минути. Особено корисни во ситуации кога итно...

Медицински совет – Јагоди за здрав мозок

Постојат многу работи што можат да ви помогнат да го вежбате мозокот и да го одржувате здрав, но не е толку добро познато дека...

Сезона на јагоди, сезона на многу витамини

Со доаѓањето на пролетта, почнува да се зголемува и понудата на зелените пазари. Една од првите пролетни намирници секако е јагодата, едно од омилените...

Во јагоди и зеолит откриено олово, а во марула и спанаќ...

Во една мостра замрзнати јагоди по потекло од Србија и во производот зеолит, што се продава како додаток за исхрана, е утврдено зголемено присуство...

„Барањето игла во јагода“ ја вознемири Австралија

Жена од Австралија е обвинета дека, наводно, ставала игли за шиење во јагоди, во знак на одмазда, што предизвика слични инциденти по кои повеќе луѓе...

Јагоди со игли откриени и во Нов Зеланд

Психоза околу контаминираните австралиски јагода се шири во Нов Зеланд, каде еден синџир супермаркети денеска соопшти дека во една кутија со јагоди, по потекло...

Кои видови овошје имаат најниска, а кои највисока содржина на шеќери?

Ако внимавате на вашата исхрана, особено на внесот на јаглехидрати, важно е да знаете колкаво количество шеќери внесувате во текот на денот. Тоа значи...