Ознака: шахисти

Абдусаторов е шестиот тинејџер со пласман меѓу првите пет шахисти во...

Узбекистанскиот велемајстор е на четвртото место на априлското рангирање на ФИДЕ, а само пет играчи претходно успеале да се пласираат меѓу врвните пет пред...

Три поени за македонските шахисти

СП ЗА ЈУНИОРИ, 9-ТО КОЛО Со второто реми во деветтото коло на поединечното Светско првенство (СП) во шах за јуниори (до 14, 16 и до...

Македонија со четворица шахисти на најмасовното ЕП досега

Според бројот на досега пријавените учесници, на ова поединечно ЕП ќе има 493 шахисти (досега рекордот беше 409), а боите на Македонија ќе ги...

Македонските шахисти меѓу најпопуларните во Ченаи

Во статијата објавена во тамошниот весник „Тамил наду“, во која има и фотографија од нашите шахисти и шахистки и селекторите, пишува дека најголем впечаток...

Продолжува традицијата – нова голема шаховска манифестација во Македонија

На СП ќе настапат 16 репрезентации, со вкупно 78 шахисти (еден велемајстор, пет интернационални велемајстори, еден женски интернационален мајстор, четири ФИДЕ-мајстори и двајца кандидат-мајстори)....

Голем успех на македонските шахисти, тројца меѓу првите 10

На турнирот во Србија, во конкуренција на 97 шахисти (осум ФИДЕ-мајстори) од 17 земји, Македонија настапи со осум играчи ОТВОРЕН ТУРНИР „ПАРАЌИН 2022“ ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Роберт...

Најсилните руски шахисти ќе играат хуманитарен интернет-турнир

На турнирот (12-14 мај) ќе настапат Крамник, Непомнијашчи, Гришчук, Карјакин, Свидлер, Томашевски, Инаркиев и Ријазанцев, а сумата што е собрана досега изнесува 31.300 евра Како...

Индиски шахисти со онлајн-симултанки собраа пари за борбата против коронавирусот

Поранешниот светски првак во шах, Индиецот Вишванатан Ананд (2.753 рејтинг-поени) и уште пет негови сонародници, врвни велемајстори (ВМ), одиграа хуманитарни симултанки преку интернет, а...

Кој ќе го предизвика светскиот првак Карлсен?

Одговорот на прв поглед изгледа мошне лесен, Каруана или Лирен, со оглед на тоа што тие се и единствените двајца шахисти во Екатеринбург со...

Алкалоид убедлив против Итака

Шахистите на Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред турнирот), успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп (ЕКК), во Улцињ, Црна Гора. Мечот...