Ознака: чипови

Индустријата за чипови со уште поголема брзина напред

Нов државен инвестициски фонд (од 300 милијарди јуани) за секторот за производство на полупроводници Според реномираниот „Ројтерс“, Кина подготвува нов државен инвестициски фонд што треба...

За тестирањето на мозочни чипови на луѓе на милијардерот Маск, ФДА...

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија „Неуралинк“, врз луѓе, да отпочнат во рок...

Не давајте да ве измами „бионичката свиња“ на Илон Маск

На Илон Маск му е потребно внимание како што на смртните битија им е потребен кислородот за дишење. Доколку тој не е во центарот...

Вештачки мозок направен од чипови наскоро ќе стане реалност

Експерти од американскиот универзитет МИТ подготвуваат вештачки мозок од чипови, кој ќе работи како суперкомпјутер и ќе може да биде вграден во машини, како...

Квантна технологиjа ветува безбедни телефони и супербезбедни мрежи

Ерата на телефони што не можат да се хакираат е на повидок. Во светот на квантната физика се истражува начинот за создавање најбезбедни чипови...

„Интел“ лани заработил 1 милијарда долари од чипови за вештачка интелигенција

Од корпорацијата „Интел“ пред неколку дена објавија дека успеале да продадат чипови за процесори за вештачка интелигенција во вредност од 1 милијарда долари. Ова...

Наскоро почнува вградувањето микрочипови кај домашните миленичиња

Наскоро ќе почне вградувањето на микрочипови кај домашните миленичиња (кучиња и мачки), информира директорот на Агенцијата захрана и ветеринарство (АХВ) Зоран Атанасов. - Постапката со...