Ознака: ЦИЕС

Мбапе се врати на врвот

По позиции, Рубен Диас има најголема проценета вредност на трансфер за централен бек, Џанлуиџи Донарума меѓу голманите, Трент Александар-Арнолд кај бековите, а Педри Гонзалес...

Винишиус Жуниор е најскапиот фудбалер на светот

Вредностите на фудбалерите се пресметани со користење ексклузивен економетриски пристап развиен од истражувачкиот тим ЦИЕС, со повеќе варијабли во врска со играчите (должината на...

Ајакс е најдобриот клуб за тренинг на млади фудбалери во Европа?

Низ холандскиот тим продефилирале 81 играч што моментно играат во 31 врвна лига на земјите-членки на УЕФА, а Ајакс е на врвот и на...

Бразил, Франција и Аргентина се најголеми извозници на фудбалери

Повеќе од една петтина од странските фудбалери потекнуваат од три земји, и тоа од Бразил (1.287), Франција (946) и од Аргентина (780), пишува ЦИЕС АНАЛИЗА...

Манданда и Меси најмногу се на теренот од 2010 година

Во анализата на ЦИЕС се влезени сите 42 клуба од петте лиги што од 2010 година постојано се во најсилната лига на соодветната земја Ниту...

Кутињо најскап меѓу позајмените фудбалери?

Филипе Кутињо е на првото место меѓу најскапите фудбалери што играат како позајмени во други клубови, според анализата на Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар...

Кои клубови обучиле најмногу фудбалери?

Како и секоја година, Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) од Швајцарија го утврди пласманот на најдобрите клубови за обука за...

ЦИЕС: Тотенхем забележал пораз со најголем посед на топка

Партнерството со фудбалската компанија за статистика „Ин-стат“ ѝ овозможува на фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) да презентира ексклузивни анализи за...

Фудбалерите ангажирани летово најмалку играле во Англија?

Финалистите во минатата сезона во Лигата на шампионите, Тотенхем (пет проценти) и Ливерпул (8,3), како и првакот на Англија, Манчестер сити (7,7 насто), се...

Санчо ги предводи младите – вреди 150 милиони евра

Зад Санчо со проценета вредност од 150 милиони, на листата на ЦИЕС за најскапи играчи до 20 години е францускиот интернационалец од Арсенал, Матео...