Ознака: хеликоптер

Десетмина загинати во судир во воздух на малезиски воени хеликоптери

Воената морнарица на Малезија соопшти дека два воени хеликоптера се судриле и се урнале за време на денешните вежби, при што загинале 10 лица. Хеликоптерите...

Во Кенија се урна хеликоптер со шефот на вооружените сили на...

Хеликоптер со неколку воени функционери, меѓу кои и шефот на воените сили, генерал Френсис Омонди Огола, се урна денеска во областа Елгејо-Мараквет, 400 километри...

Бојмацалиев: Прв меѓународен лет за медицински транспорт со хеликоптер на МВР,...

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски и директорот на Градската општа болница...

Хеликоптер на ОН присилно слетал во Сомалија, исламисти ги киднапирале патниците...

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб киднапирала патници и екипаж на хеликоптер на Обединетите нации (ОН), потврди висок функционер за Би-би-си. Хеликоптерот слетал во област контролирана...

Од денеска бесплатен медицински транспорт со хеликоптер за најитните случаи

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за здравство Фатмир Меџити и заменик министерката за здравство Маја Манолева денеска во Битола промовираа хеликоптер со...

Функционалните хеликоптери се задржани, ги дониравме тие што не ни требаат,...

Донациите за поддршка на Украина со воена опрема апсолутно не влијаат и не ја нарушуваат борбената готовност на Армијата, истакна министерката за одбрана Славјанка...

Владата донесе одлука да донира хеликоптери на Украина

Владата на денешната седница донела одлука да донира хеликоптери на Министерството за одбрана на Украина и утврдила текст на протокол за таа намена. Владината прес-служба...

Полициската единица засилена со три хеликоптери „Бел“, пожарите беа сигнал за...

Во 2022 година Одделот за воздухопловни единици има реализирано значителен број летови од страна на Хеликоптерска единица за полициски намени, напиша министерот за внатрешни...

Се судрија два хеликоптери во Австралија, четворица загинаа

Четири лица загинаа, а три се тешко повредени при судар на два хеликоптери кој се случи денеска во близина на морски парк во австралиската држава Квинсленд, соопшти локалната...

Македонија и Чешка потпишаа Договор за ремонт на хеликоптери

еМинистерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорот на Чешка во Скопје, Јарослав Лудва денеска потпишаa Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу владите на двете...