Ознака: Харадинај

Харадинај: Курти го загрозува Косово, опозицијата да се обедини за уривање...

Шефот на опозициската партија Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај, изјави дека премиерот Албин Курти го втурнал Косово во длабока криза, поради...

Харадинај: Курти изгради кула од карти, тој е најсмешниот и најштетниот...

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), поранешниот премиер, Рамуш Харадинај вели дека актуелниот косовски премиер, Албин Курти е „најсмешниот и најштетниот...

Курти е „заљубен во планот за поделба на Косово“, истакна Харадинај

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај синоќа изјави дека косовскиот премиер Албин Курти е „заљубен во планот за поделба на Косово“. -Курти...

Панорама

Љубљана - Служењето воен рок во Словенија може веќе во септември да стане реалност, Словенечкото собрание денеска ќе расправа за повторното воведување на воениот...

Харадинај се откажа од пратеничкиот мандат

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај на Фејсбук објави дека нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент. Харадинај соопшти дека неговото место...

Харадинај официјално кандидат за премиер на Косово

Коалицијата на Алијансата за иднината на Косово и Социјалдемократската партија го именува Рамуш Харадинај за заеднички кандидат за премиер на Косово, пренесува РТК2. Во своето...

Молкот на Харадинај пред сериозните обвинувања од Хаг?

Косово Ако не е виновен, тој нема да го плаќа меѓународниот тим на адвокати да го бранат во оваа фаза. Очигледно Харадинај се соочува со...

Оставката на Харадинај со многу политички комбинаторики

Косово Во медиумите продолжуваат коментарите за ненадејната оставка на косовскиот премиер, а една од причините се споменува и намерата за одложување на дијалогот меѓу Белград...

Харадинај молчеше пред судот во Хаг

Рамуш Харадинај по завршувањето на сослушувањето пред Судот за воени злосторства во Хаг рече дека ги послушал правните совети и се бранел со молчење. Во...

Харадинај патува во Хаг, в среда ќе излезе пред судот

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, утре ќе замине во Хаг со цел, во својство на осомничен, да даде изјава пред обвинителите на Специјалниот...