Ознака: Ф1

Шефовите на Ф1 ги поддржаа измените на форматот за спринт-трките

Планот, кој допрва треба да биде потврден, ќе предвидува квалификации за спринт-трките во петоците и спринт во саботите пред да има квалификации за главната...

Ф1 тестира уред за намалување на прскањето од болидите за време...

Ако функционира, мора да се стави на болидите што е можно побрзо. А ако не функционира, не треба да се ставаме во ситуации да...

Следува ГН на Канада, на патеката на која е одржана најдолгата...

Шампионатот во Формула 1 викендов продолжува во Монтреал, со осмата трка во календарот, за големата награда (ГН) на Канада, во Монтреал, на патеката „Жил...

Алкохол, алги, отпад – какви горива би можела да користи Ф1?

Регулативите на Формула 1 од 2026 година ќе доведат до воведување одржливи горива, со можни состојки како алкохол и алги за гранпри-трките БОЛИДИТЕ ВО ТРКА...

Серијата за жени ја почна сезоната со тестирање во Барселона

Новата серија, која е создадена за да ги максимизира можностите и потенцијалот на младите возачки да го достигнат највисокото ниво во мотоспортот, вклучува пет...

Верстапен се израмни со Сена по подиуми

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, денес победи на трката за ГН на Австралија и го освои својот 80-ти подиум во кариерата. Двократниот шампион во...

В година сите трки од Ф1-академијата ќе се возат ...

Серијата целосно за жени овој месец треба да ја почне својата инаугуративна сезона, но само последната од седумте трки ќе се одржи на трката...

Следува возбудлива нова рекордна сезона во Ф1

Пред новата сезона во Формула 1, официјалната страница на натпреварувањето претстави некои моменти што се очекува да бидат во фокусот за време на сезоната....

Пилотите во Ф1 не смеат да даваат политички изјави, добија забрана...

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) им забрани на возачите на Формула 1 и другите натпреварувачи спонзорирани од федерацијата да даваат политички изјави. Слично ограничување се појави...

Русија остана без трки во Формула 1

Формула 1 веќе нема да организира трки на руска територија, откако раководството на натпреварувањето денеска официјално објави дека е раскинат договорот со организаторот на...