Ознака: функционери

Нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите во...

Нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите во 2024 година, дециден е министерот за финансии Фатмир Бесими. Одговарајќи на новинарски прашања по...

Ковачевски за платите на функционерите: Да се најде уставно издржано решение

Мора сите чинители во општеството да седнат на маса и да се направи решение кое ќе биде уставно издржано, вели премиерот Димитар Ковачевски во...

Правни експерти и политички аналфабети?!

Една од главните улоги на Уставниот суд е со своите дејства да превенира потенцијални опасности по уставниот поредок на земјата и аномалии што може...

Грковска: Нема да може да бидат функционери оние на црните листи...

Во вечерашното гостување на телевизија Сител, заменичката на претседаталот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, најави дека покренала иницијатива во...

Битиќи најави решение за платите на функционерите: Парите што би останале...

До крајот на месецов мора да има некакво решение за платите на избраните лица затоа што се потребни законски измени кои треба да поминат...

Не е предвиден раст на платите на функционерите во буџетот за...

Во буџетот за 2024 година не е предвидено зголемување на платите на функционерите, истакна денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, а во изборниот процес...

За една до две недели Ковачевски очекува издржливо решение за корекција...

До следната недела треба да има работен материјал за законското решение за корекција на функционерските плати. Откако вчера е отворена дискусија во Владата, работна...

Битиќи најави закон за поправедни плати на функционерите, парите ќе се...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека денеска на Влада ќе биде поднсено законско решение за Законот за плати на избрани и именувани...

Експресно усвоени измените на КЗ за намалување на казните за злоупотреба...

Собранието вчера ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи се однесуваат на членови што ги ублажуваат казните...

ССМ поднесе предлог до Собранието за намалување на платите на функционерите

Сојузот на синдикатите на Македонија поднесе предлог до Собранието за намалување на платите на функционерите за 78 отсто. Бараат итни измени на член 11...