Ознака: фотоволтаици

Поставени фотоволтаици и термални колектори на Дом за стари лица во...

Во Домот за стари лица, „Киро Крстески-Платник“ во Прилеп, со помош на Локалната самоуправа, Центарот за развој на Пелагонискиот регион, се поставени фотоволтаици и...

Ковачевски негира конфликт на интереси за договорот со компанијата на неговата...

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека нема конфликт на интереси со владината одлука компанијата, каде што има удел неговата сопруга, да дооформи градежна парцела во...

Поскапувањето на струјата ја забрза трката за поставување фотоволтаици

Фирмите во Македонија летоска побрзаа да постават фотоволтаици на своите покривни конструкции за да ги намалат трошоците за струја. Само во штипскиот регион 30...

Поставувањето фотоволтаици се ослободува од административните постапки

Граѓаните и деловната заедница ќе може да постават најбрзо и по најповолни услови фотонапонски електроцентрали за производство на струја. Стапија во сила измените на...

Соларната електрана во Амзабегово треба да обезбеди струја за 5.500 домаќинства

За 5.500 домаќинства ќе се обезбедува струја од соларната електрана со капацитет од 17 мегавати лоцирана во светиниколско Амзабегово, инвестиција на Групацијата ГЕНИ.  Изградбата...

Излезот од енергетската криза е во обновливите извори на енергија

Трговци со струја и енергетска мафија го кочат процесот, домаќинства и компании сами да си произведуваат струја. Тоа е таа монополска позиција, обид на...

Ќе се поставуваат фотоволтаици на сите основни и средни училишта во...

На денешната седница на Советот на Битола, на која се разгледуваше ребаланскот на буџетот, поддржана е иницијативата на советничката група на СДСМ за „издвојување...

Фотоволтаици ќе можат да се поставуваат без дозвола од матичните општини,...

Со новите законски измени во Законот за градба кои ќе бидат доставени до Собранието, домаќинствата и компаниите ќе можат да поставуваат фотоволтаични панели на...

Одреден притвор на шестмина осомничени за измама при купување парцели за...

Судија на претходна постапка го прифати барањето на Обвинителството и им одреди притвор на шест од седуммината обвинети за случајот парцели за ЕВН, меѓу...

Распишан тендерот за фотоволтаици на државно земјиште

Основен план, еколошки елаборат и стотици илјади евра се потребни за да се изгради фотоволтаична централа од еден мегават на државно земјиште. Сите кои...