Ознака: финансиски мерки

Русија ја предупредува Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе...

Претседателката на Горниот дом на рускиот парламент Валентина Матвиенко, блиска соработничка на Владимир Путин, денеска ја предупреди Европа дека Русија веќе напишала закон за...

Лекот за цените е законот за забрана за нефер трговски практики,...

Ако рацете на политичките партии и на политичарите бидат настрана од бизнисот, сметам дека самите компании и бизнисмени ќе се однесуваат етички и нема...

Влада: Обезбедени дополнителни 20 милиони евра за земјоделците до крајот на...

Владата  денеска на посебна тематска владина седница за земјоделство донесе повеќе одлуки во интерес на земјоделците. До крајот на годината следува реализацијата на 30 отсто...

Бектеши најави поевтинување и на други производи, покрај оние со „гарантирана...

Дополнителните антикризни мерки може да се очекуваат од ноември, а до крајот на овој месец би требало да бидат и дефинирани, рече денеска министерот...

Цените на основните прехранбени производи нема да се зголемат, граѓаните да...

Министерството за економија целосно стои зад одлуката за намалување на цените на основните прехранбени производи која ја донесовме пред две недели. Најмалку до 30...

Цените се намалени до 10 проценти, мерките вродија со плод, вели...

Цените на основните прехранбени производи се намалени до 10 проценти и тоа може да се види насекаде. Кај месните производи има намалување од пет...

Потребна е ефикасна енергетска транзиција за спас од банкрот и од...

Во наредната година треба да се сконцентрираме на рационализација и реформи во јавниот сектор, енергетскиот сектор, економијата и окружувањето за водење на бизнис за...

Со зголемување на каматите на болеста ѝ се препишува погрешен лек,...

Дополнителното зголемување на каматните стапки не се очекува да има ефект како мерка за справување со инфлацијата, бидејќи таа не е предизвикана од фактори...

Стотици компании и пекарници ќе добиваат струја под 80 евра за...

Околу 200 компании од прехранбената индустрија и 600 мали пекарници ќе бидат директно поддржани со цена на електричната енергија под 80 евра за мегават...

Белата куќа намени 13,5 милијарди долари за греење на сиромашните Американци

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе обезбеди 13,5 милијарди долари за домаќинствата со ниски приходи како помош за трошоците за греење во текот...