Ознака: ФИДЕ

Во Казабланка ќе се игра турнир со иновативна шаховска варијанта

Претставувајќи четири континенти, четворица врвни шахисти, Магнус Карлсен, Хикару Накамура, Вишванатан Ананд и Басем Амин, ќе играат мечеви во забрзан шах со еднакви почетни...

Гукеш и Жонгји се искачија на шестото место

ШАХ - РАНГ-ЛИСТИ НА ФИДЕ Турнирот на кандидатите донесе значителни промени во пласманот на најдобрите 10 во светот, објави Светската шаховска федерација (ФИДЕ). Меѓу другите,...

Шаховски факел во Берн во чест на 100-годишнината на ФИДЕ

Швајцарија со голем ентузијазам неодамна ја прослави 100-годишнината на Светската шаховска федерација (ФИДЕ). Церемонијата со факелот беше почеток на неколку специјални настани што се...

Карлсен веќе 153 месеци во низа е на врвот

Магнус Карлсен е на врвот од јули 2011 година. На светската листа за шахистки, неприкосновена е Кинезинката Јифан Хоу. На македонската машка рејтинг-листа, меѓу...

Запален е шаховскиот факел по повод 100 години постоење на...

И ШФМ има во план да направи една голема симултанка на отворено, на 100 табли, и со тоа достоинствено да го одбележиме овој голем...

ШО 2024 – натпревари, културни програми, настани за деца, одбележување 100...

Организаторите, во соработка со ФИДЕ, се стремат да ја направат оваа Олимпијада незаборавно и инклузивно искуство за учесниците и за гледачите, рече претседателот на...

И понатаму водат Хоу и Карлсен, напредок на Венјун, Гири, Ји,...

ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ ПО ТУРНИРОТ ВО ВАЈК АН ЗЕ Светската шампионка Венјун се врати на втората позиција во рангирањето за шахистки, Гири скокна...

ФИДЕ воведе измени во квалификациите за Турнирот на кандидатите

ШАХ Овие промени се внимателно разгледани, земајќи ги предвид сите важни фактори, за процесот на квалификациите да се направи поангажиран и поправеден, изјави претседателот на...

Георгиев и Секуловска и понатаму се на врвот

Норвежанецот Магнус Карлсен (2.830) во машка и Јифан Хоу (2.632) од Кина во женска конкуренција одново се неприкосновени во светот ШАХ - ЈАНУАРСКА РЕЈТИНГ-ЛИСТА НА...

Јовановски и Жежовска годинава со најмногу освоени поени

Македонија, мажи (се зема просекот на првите 10 шахисти), меѓу 200 федерации во јануари годинава била 55-та (2.442), а во декември 57. (2.429). Македонија,...