Ознака: ФИДЕ

ФИДЕ изработи безбедносен протокол за шаховските настани

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) продолжува внимателно да ја следи состојбата со пандемијата на коронавирусот, па соодветно на тоа преку својата медицинска комисија донесе безбедносен...

ФИДЕ постави рекорд со проектот „Шах-мат коронавирус“

Според бројките на ФИДЕ, 20 отсто од сите велемајстори и 10 отсто од сите шахисти со титули ѝ се приклучиле на иницијативата. Низата турнири...

Продолжение, нов турнир, компромис…?

Тоа се дел од размислувањата на наши и на странски шахисти, по повод одлуката на ФИДЕ да го прекине Турнирот на кандидатите за предизвикувач...

ФИДЕ го прекина Турнирот на кандидатите во шах

„Владата на Русија објави дека почнувајќи од денес Русија го прекинува воздушниот сообраќај со други држави без временски рамки. Поради ова, ФИДЕ не може...

И Шаховската олимпијада е одложена за 2021 година

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) соопшти дека Шаховската олимпијада (ШО), закажана од 5 до 17 август годинава во Москва, како и Конгресот на ФИДЕ во...

Турнирот на кандидатите засега оди според планот

На пандемијата на коронавирусот, која придонесе многу врвни спортски настани низ светот да бидат откажани или одложени, засега се чини „имуни“ се само шаховските...

Динг и Раџабов вторпат се пласираа на Турнирот на кандидатите

Динг во полуфиналето на Светскиот куп беше подобар од Ју, а Раџабов од Вашер-Лаграв. На Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен...

Почнува Светскиот куп во шах, Динг Лирен е прв носител

Светскиот куп на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) почнува денеска во Канти-Мансијск (Русија) со учество на 128 играчи од 47 земји. Од овој турнир финалистите...

Карлсен 99-ти пат е на светскиот врв

Водечката тројка, Карлсен, Каруана и Динг, ги зацврсти своите позиции на врвот на листата на ФИДЕ, кои се единствените со рејтинг поголем од 2.800...

Првото светско првенство во Фишеров шах влегува во втората фаза

Од недела ќе се играат онлајн-квалификациските дуели, а првиот официјален светски првак во овој вид шах треба да биде познат во ноември Првото официјално светско...