Ознака: федерација

Две карактеристики недостигаат за ЕУ да биде комплетна федерација

Во прилог на размислувањата на реформите во ЕУ Во книгата „Теории за европски интеграции“, од проф. д-р Иван Дамјановски, се разработени сите можни теории и...

Миленкоски останува тренер на ПАОК

ОДБОЈКА Претходно македонскиот селектор предводеше седум клуба, а со четири од нив оствари пласман на завршниот турнир во Купот на ЦЕВ Селекторот на македонската машка одбојкарска репрезентација,...

Ракометната федерација и Дејан Георгиевски на врвот

И овој пат има големи изненадувања и нејаснотии, кои сигурно ќе предизвикаат бурни реакции, како кај клубовите така и кај спортистите Агенцијата за млади и...

Се обновува Балканската шаховска федерација

На вчерашниот состанок беа присутни и претседателот на ФИДЕ, Дворкович, и претседателот на ЕЦУ, Азмајпарашвили, кои ни дадоа поддршка и рекоа дека ќе најдат...

Западот се обидува да ја потчини Руската Федерација на својата диктатура

Решение за ситуацијата околу Украина дефинитивно ќе се најде, а Западот ќе ја надмине својата хистерија, порача рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров,...

Ето во нова улога, сега е претседател на Фудбалската федерација...

Самуел Ето, поранешен репрезентативец на Камерун, во следните четири години ќе биде претседател на Фудбалска федерација на таа земја. Ето (40), четирикратниот фудбалер на...

Сите Албанци во албанска федерација?!

Под плаштот за наводна заштита на „културните“ и “едукативните“ вредности на ЕУ и зацврстување на влијанието на Германија, се пласираат идеи за формирање нова...

Андреј Здрахала – од капитен до претседател на ракометна федерација

Во средината на март, најдобриот стрелец од ЕП 2018 беше избран за нов претседател на Чешката ракометна федерација и по завршувањето на тековната сезона...

Како да произведеме квалитетен МКД-производ?

Сегмент што е многу суштински, тоа се луѓето што треба да ги „обликуваат“ нашите идни ракометари. Многу често последните петнаесетина години слушаме дека ракометна...

Мукаетов: Сите заедно да продолжиме да работиме за доброто на ракометот

Благодарен сум на поддршката што ја добивам сите овие години и ветувам дека и понатаму со сите сили ќе продолжиме да работиме за доброто...