Ознака: УЈП

УЈП ја објави листата на должници

Управата за јавни приходи денес ја објави Листа на должници бр.07/2024 за долгови доспеани до 31.03.2024 и неплатени до 30.06.2024 година. Листата на должници...

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави

Управата за јавни приходи ги потсетува граѓаните да направат увид во годишните даночни пријави (ДЛД ГДП), кои веќе се поставени на системот а се...

Финансиска полиција врши проверки за обидот за измама со поврат на...

Управата за финансиска полиција денеска соопшти дека доставила известување до надлежното јавно обвинителство во врска со информациите со кои располага до овој момент во...

УЈП: Спречена измама со поврат на ДДВ од над 160 милиони...

Управата за јавни приходи денеска објави детали за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати...

УЈП утврдила неправилности кај речиси половина од субјекти во имало инспекции

Управата за јавни приходи (УЈП) од почетокот на годинава до 30 октомври извршила 3.712 надворешни контроли кај субјекти од различни дејности по основ на...

Скопјанец со највисока бруто годишна плата лани – земал 2,3 милиони...

Жител на Скопје минатата година остварил и пријавил 446 милиони денари годишен бруто доход. Највисока годишна бруто плата во 2022 година исплатена е на...

УЈП: Преку мерката МојДДВ досега вратени 7,3 милијарди денари

Управата за јавни приходи (УЈП) ја изврши исплатата на средствата од МојДДВ, за второто тримесечје од годинава при што на граѓаните кои скенирале фискални...

Синдикатот и УЈП постигнаа договор

Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) постигна договор со раководството за исполнување на нивните барања. Договорот е постигнат со посредство на медијаторот Илија Манасиев....

Со „Мој ДДВ“ за четири години кај граѓаните се вратени 6.6...

„Мој ДДВ“ е успешен проект со кој за четири години кај граѓаните се вратени 6.6 милијарди денари или 107,5 милиони евра, информира денеска директорката...

Илија Манасиев нов помирувач меѓу синдикатот и раководството на УЈП

Илија Манасиев е новиот помирувач меѓу Синдикатот и раководството на Управата за јавни приходи (УЈП). Информацијата за МИА ја потврдил претседателот на синдикатот на УЈП,...