Ознака: увоз

Русија набавила делови за воено производство од Запад вредни 2,9 милијарди...

Западни компании и дале на Русија во првите 10 месеци од 2023 година делови што можат да се користат за воено производство во вредност...

По одлуката за ембаргото за увоз на жито од Украина, ЕУ...

Европската комисија ги повика Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни откако најавија дека еднострано ќе го продолжат ембаргото за увоз на жито од...

Увозот на руски ЛНГ во ЕУ се зголеми за 40 отсто...

Според истражувањето на невладината организација „Глобал витнес“ Увозот на течен природен гас на ЕУ од Русија скокна за 40 отсто меѓу јануари и јули 2023...

Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Кина

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-јуни годинава, изнесува 4 251 741 илјади евра, и бележи пораст од 3.8%...

Индиските рафинерии почнаа да плаќаат во јуани за увоз на руска...

„Ројтерс“: Промени во глобалните трговски текови и плаќања Сите извори на кои се повикува „Ројтерс“ одбија да бидат именувани поради чувствителноста на предметот. Ниту една...

Косово целосно го забрани увозот од Србија по приведувањето на косовските...

Владата на Косово одлучи попладнево да го забрани влезот на секој вид стоки од Србија во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Одлуката на...

Инспекција на Кванташки пазар, повеќе од 30 инспектори контролираат увозници на...

На Кванташки пазар Скопје во тек се инспекциски надзори на увозници на овошје и зеленчук, како и на сите трговци на лице место. На...

ЕУ ќе даде 100 милиони евра компензација за земјите погодени од...

Европската Унија планира да одвои 100 милиони евра компензација за земјоделците во земјите кои граничат со Украина и планира да воведе ограничувања за увоз...

Фактури од 11 увозници на земјоделски производи на дополнителна царинска проверка...

Во врска со изнесените сомневања во јавноста дека се приложувани лажни фактури при увозот на земјоделски производи, по извршената анализа за период од 1...

Исконтролирани 20 големи увозници на овошје и зеленчук

Премиерот Димитар Ковачевски ја поздрави вчерашната владина Одлука со која се ревидираа дел од замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот. Тој информира дека се направени...