Ознака: увоз

Извозот зголемен за 15,1, увозот за 27,3 отсто, трговскиот дефицит е...

Вкупната вредност на извозот на стоки од земјава во периодот јануари – април годинава, изнесува 2.622.000.000 евра и бележи пораст од 15,1 проценти во...

Бугарија бара од ЕУ двегодишно одложување, пред целосно да запре увозот...

Претседателот на Комитетот за енергетика на Народното собрание на Бугарија, Радослав Рибарски, за БТВ изјави дека Бугарија бара од ЕК за две години да...

Членките на ЕУ не се договорија за ембарго за увоз на...

Постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ не успеаја да постигнат договор за ембарго за увоз на руска нафта. Покрај Унгарија, против забраната за руската...

Договорен увоз на пченица и од Бугарија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски доцна синоќа на својот фејсбук-профил соопшти дека е договорен увоз на пченица и од Бугарија. - Доцна...

Фон дер Лајен: ЕУ има доволно гас до крајот на зимата

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека членките на ЕУ веќе купиле доволно течен гас за да можат без увоз од...

Забрани за работа и парични казни изречени поради неправилности со увозот...

Кај седум компании изречени се прекршочни казни во вкупен износ од 55.510 евра. Казните се поради немање залихи во резервоарите, што е законска обврска...

Турција забрани увоз на пластичен отпад од ЕУ

„Гринпис“ ја поздрави забраната на Анкара за увоз на најголем дел од пластичниот отпад откако еколошката група соопшти дека открила извоз, веројатно нелегален, од...

Може ли да се намали зависноста од увезена храна

Надминувањето на состојбата на големата зависност од увезена храна бара долгорочни стратегии и соодветно насочување на политиките за домашно производство, истакнуваат упатените, констатирајќи оти...

Фирма не платила акциза за увоз на тутун во висина од...

Царинската управа до кумановското Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против фирма со седиште во Крива Паланка, поради сомнение дека сторила кривично дело –...

Посебен режим на движење за економските оператори што вршат извоз, увоз...

Од владата информираат дека денеска на кратка седница бил донесен заклучок за движење на економските оператори што вршат извоз, увоз или транзит на стока,...