Ознака: УБК

АНБ наследило околу 20 илјади барања за државјанство од УБК, сега...

Премиерот Димитар Ковачевски уверува дека Агенцијата за национална безбедност (АНБ) работи со многу побрзо темпо како на новите барања за државјанство, така и на...

Распишана меѓународна потерница за Мијалков

Распишана меѓународна потерница за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кому судот вчера му одреди мерка куќен притвор пред пресудата за „Таргет-Тврдина“. - Од страна...

Мијалков ниту следел, ниту слушал разговори, тврди неговиот адвокат

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во завршните зборови. Тој...

Сведок во „Таргет-Тврдина“: Во 2012 година во УБК имаше четири уреди...

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина” кој се однесува за незаконското следење на комуникациите, денеска продолжи во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведокот предложен...

Полициските дронови чекаат прекоманда

Регионалните медиуми деновиве излегоа со информации за приземјување на полициските беспилотни летала, наведувајќи дека три дрона на МВР се приземјени со одлука на поранешниот...

Апостолски: Нема докази дека Атанасовски е вмешан во настаните од 27...

Јордан Апостолски, адвокатот на поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, по одложувањето на денешното рочиште за обвинетите за организирање на упадот во Собранието изјави...

Обвинетите за спецкасата во УБК рекоа дека ќе докажат дека не...

На денешното рочиште за злоупотребите со специјалната каса во УБК воведни говори дадоа обвинетите и нивните адвокати. Рекоа дека ќе докажат во постапката дека...

Вработен во УБК призна злоупотреба на службената каса во тајната полиција

Во кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето против четворица вработени во УБК за злоупотреби со специјалната каса. - Обвинетите ги уништиле евиденциите за потрошени...

Димков поднесе оставка од Комисијата за селекција и избор на работници...

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков поднесе оставка од местото член на Комисијата за селекција и избор на работници од Управата за безбедност и контраразузнавање...

Црвената линија што не смееше да се премине

Времето и околностите ги менуваат, ги бришат и исцртуваат нови црвени линии кога тие се врзуваат за некои конкретни ситуации и решенија, а не...