Ознака: туристичка сезона

Хотелиерите очекуваат одлична туристичка сезона, исполнетоста за празниците повеќе од половина

Сместувачките капацитети на охридско-струшката ривиера за 1 Мај и Велигден се исполнети повеќе од половина, што не ги исполни очекувањата на хотелиерите, но тие...

Дали Охрид е скап: Како се одредуваат цените во туристичката сезона?

Речиси секоја сезона охридските угостители се цел на незадоволни гости кои на социјалните мрежи објавуваат фотографии од фискални сметки со високи цени за наплатени...

Бретон: Се надевам дека Европа ќе има летна туристичка сезона

Забрзувањето на испораката на вакцини ќе ѝ овозможи на Европа да го види „светлото на крајот од тунелот“, објави денеска комесарот за внатрешен пазар...

Коронавирусот ја уништи туристичката сезона во Грција

Туризмот е столбот на грчката економија. Но, поради пандемијата на коронавирус сè ни пропадна, се жалат локалните туристички работници. Тоа е катастрофа за целата земја,...

Грција во пресрет на туристичката сезона го тестира населението и на...

Грција Претставници и лекари од Националната организација за јавно здравје на Грција почнаа акција за тестирање на локалното население на 16 мали грчки острови, за...

Грција од 15 јуни ја отвора туристичката сезона, ќе тестираат по...

Туристичкиот период почнува на 15 јуни, датум кога може да се отворат сезонските хотели, а од 1 јули, постепено ќе започнат директните летови од...

Мицотакис: Ако сè оди според планот, ќе ги отвориме границите на...

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници за странските туристи на 1 јули, доколку ситуацијата во врска со коронавирусот...

Мојот прекрасен Охрид!

По расправата за статусот на Охрид во УНЕСКО, како и во екот на туристичката сезона, проследена со вообичаени критики, ги реобјавувам моите три написи...