Ознака: труење

Хоспитализирани 40 лица поради труење со јаглерод моноксид во црква во...

Четириесет лица се хоспитализирани поради труење со јаглерод моноксид во црква во градот Понт-Канавезе во близина на Торино, Италија. Во болница во хипербарична комора има...

Починатиот работник во Светиниколско немал респираторна заштита

На повик на Министерството за внатрешни работи (МВР), официјален ветеринар на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), извршил увид на свињарската фарма во село...

Се затруле во свињарска фарма, еден работник почина, вториот се бори...

Во фарма во светиниколското село Амзабегово две лица се затруле, едното починало на лице место, а второто било пренесено во комплексот клиники „Мајка Тереза“...

„Кока-Кола“ повлекува дел од своите производи од хрватскиот пазар

„Кока-Кола“ денес потврди дека според решението на Државниот инспекторат на Република Хрватска, привремено повлекува една серија од половина литарските шишиња „Кока-Кола - оригинал тејст“...

Неколку случаи на труење со газирани пијалаци во Хрватска

Три лица завршија во болница во Загреб, а едно во Риека, поради сомневање за труење со газирани пијалаци. Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, утринава...

Почина и 79-годишната жена што беше хоспитализирана по труењето со пита...

Јавен обвинител од скопското обвинителство издаде наредба за обдукција на телото на 79-годишна жена, која почина откако повеќе од 10 дена беше хоспитализирана по...

Се истражува како се случило труење со пестицид во пита, поради...

Четириесет и седумгодишна жена почина, седумдесет и деветгодишна се бори за живот, а нејзиниот син е во добра здравствена состојба на скопските клиники по...

Вирусни или бактериски цревни инфекции: На топло се зголемува бројот на...

Цревните инфекции, колку и да се измачувачки, често поминуваат брзо, но може и да се многу опасни кај ранливи групи, како бебиња и мали...

Прекумерното изложување на сонце може да доведе до труење

Високите температури не претставуваат ризик само од топлотен удар туку и од труење со сонце. Да, таа состојба е реална и многу сериозна. Најчесто...

Навики во кујната што може да предизвикаат труење

Домување Кога готвиме дома, често може да се случи да заборавиме на некои правила што ги користат познатите готвачи. Набрзина често забораваме да ставиме престилка...